„Moja Wizja Zero” – konkurs na film o bezpiecznym gospodarstwie

fot. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie 30 czerwca 2020 r. zainaugurowała tegoroczne działania w ramach realizacji Strategii „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce. Podczas spotkania twórcy projektu ogłosili oficjalnie rozpoczęcie II Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rolnika”.

Na tych 3 filarach Wizji Zero opierać się będzie tegoroczna edycja konkursu. Dyrektor regionalnego oddziału KRUS w Częstochowie, Piotr Dobosz, mówi o genezie inicjatywy.

– “Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rolnika” idealnie wpisuje się w przedmiot działalności KRUS-u, gdyż stoi on nie tylko składkami i emeryturami, ale także skupia się na prewencji. Konkurs jest skierowany do tej grupy młodzieży, która do tej pory być może nie odnalazła się we wszystkich proponowanych przez nas konkursach, tj. mającej 18-24 lata, a więc mowa o uczniach szkół ponadpodstawowych i studentach uczelni wyższych.

Dyrektor Dobosz wyjaśnia także, na czym polega konkurs.

– Głównym założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży, w szczególności uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów uczelni wyższych o profilu rolniczym, bezpiecznych zachowań związanych z pracą na terenie gospodarstwa rolnego. W tym roku Kasa zwraca szczególną uwagę na dobrostan rolnika, jako jeden z trzech filarów Wizji Zero, obok bezpieczeństwa i zdrowia, który ma wpływ na bezpieczeństwo pracy rolników. W ubiegłorocznej edycji otrzymaliśmy dużo profesjonalnych filmów i liczymy, że w tym roku nadesłanych prac będzie jeszcze więcej.

Dyrektor Dobosz wspomina przy okazji o ofercie, jaką częstochowski KRUS przygotował dla dzieci na okres wakacji.

– W tym roku zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla dzieci pt.: „Nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz” oraz konkurs pod nazwą: „Krzyżówka z KRUSem”. Młodzi uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym jak i niezwykłą kreatywnością w zakresie swobody wypowiedzi artystycznej. Laureaci konkursu plastycznego zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami, takimi jak: hulajnogi elektryczne, drony, tablety, smartfony, smartwatche – mówi dyrektor. – W te wakacje Kasa Ubezpieczenia Społecznego Rolników wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej proponuje 11-dniowy wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat, w malowniczej miejscowości Ponik k. Janowa, w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Organizatorzy przewidują 2 turnusy: 10-20 sierpnia oraz 21-31 sierpnia. Podczas każdego z turnusów pracownik KRUS przeprowadzi szkolenie z zakresu podstawowych zagrożeń związanych z wypadkami dzieci w gospodarstwach rolnych, zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa w czasie wakacji. Po zakończonym szkoleniu odbędzie się konkurs, mający na celu sprawdzenie zdobytej przez dzieci wiedzy – podsumowuje dyrektor Dobosz.

Oficjalny patronat na konkursem sprawuje Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Współorganizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Fundacja PGE, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Państwowa Inspekcja Pracy. Termin nadsyłania prac konkursowych to 30 czerwca – 30 września. Szczegóły na stronie www.krus.gov.pl.

MSI