30 listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie odbyło się uroczyste podsumowanie akcji profilaktycznej organizowanej przez częstochowskie Amazonki. Dotyczyła ona poszerzania świadomości młodzieży na temat raka jąder i prostaty.

O szczegółach inicjatywy mówi Elżbieta Markowska – prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki:

Postanowilśmy zrobić wspólnie z młodzieżą, z harlejowcami, ze speedrowerami taką akcję, żeby pokazać jak bardzo ważne jest życie. Robimy to dla amazonek, robimy to dla kobiet z okazji profilaktyki raka piersi, ale profilaktyka raka jądra jest równie ważna. Bardzo się cieszę, że tu jestem i możemy międzypokoleniowo przekazać to co jest takie ważne. Profilaktyka przede wszystkim. Docieremy już do bardzo dużej ilości grup i mówimy jak ważne jest zdrowie.

Dotychczasową współpracę Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki i Zespołu Szkół Ekonomicznych podsumował Maciej Trzmiel – dyrektor placówki:

– To jest jedno z naszych zadań edukacyjnych. Nie wyobrażam sobie, aby nie być tak blisko, tak wyjątkowych kobiet, które tak często nas wspierają. O zdrowiu trzeba głośno mówić i to będziemy dzisiaj robić. Rak jąder, rak prostaty jako mężczyźni z tym walczymy i walczymy też dla kobiet. Właśnie dla nich warto takie akcje promować.

Podsumowana w środę akcja to jedno z wielu profilaktycznych działań na terenie Częstochowy. – Wybór Amazonek do współpracy był oczywisty… – powiedziała Grażyna Stramska – Świerczyńska – naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy:

– Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki jest chyba najlepszym stowarzyszeniem, bo mają własne doświadczenia, przeżycia i najlepiej mogą poprowadzić takie zajęcia. Ruszyła ta kampania. Realizujemy ją już właściwie drugi rok  i myślę, że będziemy kontynuować.

Akcja społeczna Movember powstała już w 1999 roku w Australii i do tej pory zasięgiem objęła wszystkie zakątki świata. Inicjatywa ta w Polsce, poza oczywistym aspektem profilaktycznym, posiada jeszcze jeden nieoceniony walor – buduje nastrój wsparcia społecznego oraz psychologicznego, które stanowią istotny element działań terapeutycznych oraz psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe.

Galeria: fot. Radio Fiat

Movember w Ekonomiku

Skip to content