Msza św. Kapituły Kanoników w częstochowskiej katedrze

Eucharystia Kapituły Katedralnej/Fot. Radio Fiat

We wtorek 16 lutego w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie została odprawiona Msza św. z udziałem Kapituły Kanoników. Eucharystii w kaplicy Najświętszego Sakramentu przewodniczył abp Wacław Depo.

Kapituła to organ kolegialny w kościele katolickim złożony z duchownych. W przypadku częstochowskiej kapituły, jej zadaniem jest m.in dbanie o katedrę. Więcej o Kapitule Bazyliki Archikatedralnej Częstochowskiej mówi abp Wacław Depo:

Bardzo się cieszę, że w 70. rocznicę powołania przez bp Zdzisława Gulińskiego Kapituły Katedralnej można spotkać się na Eucharystii, a później na obradach. Ta rada, która składa się z 12 księży kanoników, prałatów, ma przede wszystkim służyć sprawie katedralnej i naszej bazylice w trosce nie tylko o zewnętrzny wygląd, ale również o całą liturgię.

Częstochowskiej Kapitule przewodniczy ks. prałat Teofil Siudy. Należą do niej m.in bp Andrzej Przybylski, ks. prałat Marian Duda czy ks. prałat Włodzimierz Kowalik. – Kapituła ma swoje tradycje i obowiązki – mówi abp Wacław Depo:

Splendor liturgiczny jest obecny zwłaszcza w Wielkim Tygodniu kiedy każdego dnia członkowie kapituły modlą się przez różne tajemnice na progu paschalnym, jak również przez pielgrzymki. 8 września obchodzimy tradycyjne święto Kapituły Katedralnej. Dzisiaj gremium jest bardziej skupione na liturgicznej stronie niż decyzji.

W trakcie Eucharystii abp Wacław Depo wygłosił kazanie o zachowaniu i postawie człowieka w dzisiejszych czasach. Po Mszy św. odbyły się obrady, na których omawiane były sprawy związane z katedrą.

Pełnego kazania abp Wacława Depo można odsłuchać na stronie Radia Fiat.

WB