W niedzielę, 18 sierpnia punktualnie w południe w Kościele Rektorackim przy Al. Najświętszej Maryi Panny odprawiono Mszę św. w intencji Eugeniusza Stasieckiego. Postać ta na stałe zapisała się na kartach polskiej historii w Szarych Szeregach, w których kapitan działał w latach 1943-1944.

– Był to szaroszeregowiec, związany z Częstochową. Tutaj był nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 21 na Stradomiu. W czasie wojny był komendantem Szarych Szeregów w Ziemii Częstochowskiej. Kiedy Niemcy wpadli na jego trop, wyjechał do Warszawy. Był tam zastępcą komendanta Szarych Szeregów, Stanisława Broniewskiego (pseudonim „Orsza”). Zginął w nocy z 16 na 17 sierpnia w czasie walk batalionu „Zośka” na „Stawkach”. Jest pochowany w kwaterze batalionu Zośka w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – przybliżyła obecna podczas Eucharystii Anna Bielecka, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Mszy przewodniczył ks. dr Mikołaj Węgrzyn. Modlitwa w intencji Kapitana AK była gestem Częstochowskiej Rodziny Katyńskiej oraz Częstochowskich Szarych Szeregów. Po Eucharystii zapalono znicz pod tablicą upamiętniającą Eugeniusza Stasieckiego oraz jego następcę w Szarych Szeregach porucznika Józefa Wyżykowskiego o pseudonimie „Ziutka”.

BNO

Skip to content