Msza św. pasterska w 2020 roku

Fot. Radio Fiat

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski kilka dni temu zaapelowała, by w kościołach i kaplicach, w miarę możliwości, zwiększono liczbę Mszy św. w okresie Świąt. W związku z tym wiele parafii zdecydowało się na zorganizowanie dwóch Mszy Świętych pasterskich.

Geneza pasterki sięga połowy IV wieku. Wybudowano wtedy w Rzymie Bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie umieszczono żłóbek i szopkę. Ówczesny papież co roku w nocy z 24 na 25 grudnia odprawiał tam Mszę św. Jednak formułę pasterki, jaką znamy dzisiaj, opracowano dopiero w następnym wieku. Jak mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej – Chyba nikt nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez tradycyjnej pasterki:

Dla wielu wiernych świąteczna Msza św. pasterska to ważny symbol. Nazwa tej Mszy św. – pasterka, jest nawiązaniem do pasterzy, którzy zbudzeni w środku nocy przez anioła udali się do Betlejem by odnaleźć dziecię. Ta Msza św. sprawowana w nocy, zazwyczaj o północy jest właśnie wyrazem wspomnienia tej nocy, kiedy ciemność stała się światłem, kiedy Pan Bóg objawił światu nowo narodzonego Chrystusa.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa w wielu kościołach zdecydowano się na przeprowadzenie kilku Mszy św. pasterskich. Dzięki temu większa liczba wiernych będzie mogła bezpiecznie uczestniczyć w nabożeństwie:

Zazwyczaj Msza św. Pasterska sprawowana jest o północy, ale nie jest to wymóg. Kiedyś Msza św. Mogła być sprawowana od północy, ponieważ nie było Mszy św. wieczornych. Przykładem jest pasterka w Watykanie, która od kilku lat jest sprawowana o 22. W tym roku będzie jeszcze wcześniej, przez obowiązujące przepisy dotyczące pandemii. W wielu parafiach Msze św. będą odprawiane o północy, wcześniej lub tak jak na Jasnej Górze będzie kilka Mszy św.

W Częstochowie na zwiększenie ilości Mszy św. zdecydowały się między innymi parafie: św. Wojciecha (o godz. 22:00 i 24:00), św. Pierwszych Męczenników Polski (o godz. 22:00 i 24:00) oraz Sanktuarium na Jasnej Górze (21:30 w Bazylice Jasnogórskiej, 24:00 w Bazylice Jasnogórskiej oraz 24:00 w kaplicy św. Józefa na Halach).

KP