Fot. Radio Fiat

Koronawirus ogranicza funkcjonowanie wielu instytucji i miejsc w Polsce. Kilka dni temu rząd zdecydował jednak o częściowym „odmrożeniu” gospodarki oraz innych sektorów życia, czego efektem jest wznowienie działalności niektórych placówek kultury. Od 2 lutego zwiedzających zaprasza m.in. Muzeum Częstochowskie, które przygotowało kilka ciekawych propozycji.

O szczegółach mówi Monika Świerczewska z działu edukacji i wystaw:

– W związku z informacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o możliwości wznowienia działalności wystawienniczej jest nam bardzo miło, że nareszcie możemy zaprezentować Państwu nasze zbiory. Udostępniliśmy wszystkie nasze obiekty: Ratusz, Galerię Dobrej Sztuki, Pawilon Wystawowy w Parku im. Stanisława Staszica, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Rezerwat Archeologiczny, Muzeum Żydów Częstochowian oraz Dom Poezji. Wystawy, które do tej pory prezentowaliśmy w formie wirtualnej, możemy zaprezentować Państwu na żywo. Zapraszamy do obejrzenia wystawy „1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy”.

O wystawie poświęconej częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie informowaliśmy na początku stycznia. Na ekspozycji zobaczymy m.in. fotografie z okresu PRL, kroniki miasta czy budowy Promenady. Uzupełnieniem jest vademecum Tysiąclecia, czyli książeczka ukazująca kilkadziesiąt najciekawszych (zdaniem autorów) miejsc dzielnicy. Muzeum Częstochowskie zaprasza też na wystawę 122 dzieł Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej, nazywanej żeńskim Nikiforem:

– Prace artystki prezentujemy w Pawilonie Wystawowym Parku im. Stanisława Staszica. To bardzo ciekawe prace wykonane różnorodną techniką. Wystawa pokazywana jest zwiedzającym w ramach projektu „Janina Plucińska-Zembrzuska. Konserwacja kolekcji”, który zakładał prace renowacyjno-konserwatorskie 122 obrazów artystki. W Parku Staszica prezentujemy również 39. Doroczną Wystawę Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza. W Galerii Dobrej Sztuki można natomiast zobaczyć „Podróż na Wschód – Wielokulturowość”. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego.

Zgodnie z zaleceniami resortu zdrowia Muzeum Częstochowskie funkcjonuje w ścisłym reżimie sanitarnym. Zwiedzający proszeni są o zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni przed wejściem do pomieszczeń. Od 2 lutego w Częstochowie otwarty został także Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater. Z uwagi na rozpoczęte remonty części sal Miejska Galeria Sztuki pozostaje zamknięta.

ABK

Skip to content