Muzyczna Scena Integracji za nami

Częstochowskie Akademickie Centrum Kultury ponownie stało się miejscem, w którym zabłysnąć mogły dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. 22 maja odbyła się kolejna edycja festiwalu Muzyczna Scena Integracji.

Współorganizator i dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie Jolanta Miękina wyjaśniła, na czym polegało wydarzenie w Klubie Politechnik:

– Muzyczna Scena Integracji to przestrzeń, dająca możliwości występu, zaprezentowania się osobom z różną niepełnosprawnością. Są to uczniowie, dzieci z przedszkoli, szkół specjalnych i integracyjnych z terenu miasta Częstochowy i nie tylko. Festiwal ten cieszy się od wielu lat bardzo dużym popularnością wśród szkół, gdzie przez cały rok nauczyciele przygotowują uczniów, żeby mogły zaprezentować się przed szeroką publicznością. Na 28 edycje zgłosiło się aż 18 placówek.

Możliwość występowania na scenie była nie lada przyjemnością dla uczestników, o czym mówiła Anna Wróblewska, współorganizatorka i nauczyciel w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym Nr 43 w Częstochowie:

– 22 maja byłam ze swoją grupą sześciolatków z niepełnosprawnością. To jest przedszkole integracyjne, więc są tutaj zarówno dzieci pełnosprawne jak i niepełnosprawne. Zawsze się fajnie bawimy, bo jest to impreza, która ma przede wszystkim integrować. Podczas tej edycji śpiewaliśmy piosenki o wiośnie, bo zgrywa się to akurat z porą roku.

Wraz z nauczycielami i uczestnikami do Akademickiego Centrum Kultury przyjechali również rodzice. Wśród nich była matka osoby z niepełnosprawnością, która powiedziała, jak duże znaczenie ma dla dzieci udział w występach:

– Było to naprawdę duże przeżycie dla naszych dzieci. Są zadowolone, że mogą występować i wszyscy ich słuchali i oglądali. Festiwal ma dla nich i dla nas bardzo duże znaczenie. My przyjeżdżamy co roku na takie występy, na które nasze dorosłe już niepełnosprawne dzieci przebieramy w różne stroje. Bardzo lubię szukać i wybierać coś odpowiedniego na występy.

Była to już 27. edycja Muzycznej Sceny Integracji w częstochowskim Klubie Politechnik. Można zatem spodziewać się, że w przyszłym roku po raz kolejny będziemy mogli podziwiać występy najmłodszych.

WS

Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Skip to content