Niedziele w sierpniu upłyną częstochowianom pod znakiem koncertów w ramach VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

W każdą kolejną niedzielę mieszkańcy, którzy udadzą się do kościoła ewangelicko-augsburskiego będą mogli usłyszeć m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha czy Stanisława Moniuszki. O szczegółach mówi Beata Młynarczyk, teoretyk muzyki:

Zaczynamy koncertem czwartego sierpnia, pt. “Organowo i kameralnie”. Rozpocznie go muzyka organowa Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu organisty Jana Baciaka. W wykonaniu wrocławskiego trio usłyszmy bardzo różnorodny repertuar pod względem brzmień, epok i stylów. Koncert jedenastego sierpnia to będzie koncert dedykowany Stanisławowi Moniuszce, ale również i Stanisławowi Hadynie, którzy w tym roku obchodzą rocznicę urodzin. Wspólnym mianownikiem tego koncertu będzie polski folklor, który w sposób ewidentny wpłynął na dzieła Stanisława Moniuszki, a był również obiektem zainteresowania Stanisława Hadyny.

Koncertom będzie towarzyszyć również wystawa fotografii z poprzednich edycji festiwalu. Jej autorami są Agnieszka i Jarosław Domańscy, którzy dokumentowali te muzyczne wydarzenia na przestrzeni ostatnich lat:

Tym razem pokażą się festiwalowej publiczności po prostu jako fotograficy. Zadanie jest wyjątkowo trudne, bo zrobienie ciekawego zdjęcia nie jest proste. Trzeba się trochę nachodzić, wyczekać odpowiedni moment i wymaga to sporego zaangażowania ze strony fotografa.

Słuchacze, oprócz muzycznych doznań, będą mieli również możliwość wysłuchania prelekcji wprowadzających ich w specyfikę poszczególnych koncertów:

Ja o muzyce opowiadać lubię i jeśli audytorium zechce mnie posłuchać i da się wprowadzić w ten za każdym razem inny muzyczny świat, to po raz kolejny będzie to wielki zaszczyt dla mnie i ogromna przyjemność. Utwory, które mają już jakąś swoją historię, jednak wymagają wprowadzenia w czas, w którym powstały, w tamtą estetykę. Słucha się wtedy zdecydowanie lepiej.

Koncerty odbędą się kolejno czwartego, jedenastego, osiemnastego i dwudziestego piątego sierpnia. Rozpoczęcie każdego z nich o godzinie 17.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Śląskiej 20.

AK

źródło foto: pixabay/ scholacantorum

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content