Kościół św. Zygmunta przy częstochowskim Starym Rynku to następny przystanek „Muzyki w Świątyniach”. Koncert w wykonaniu chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum rozpocznie się 4 października o godz. 19.00.

Jak tłumaczy dyrygent chóru Janusz Siadlak – wydarzenie wpisane jest w realizację koncertów, których historia sięga już kilku lat wstecz:

– Wydarzenie o tytule „Muzyka w Świątyniach” zainicjowałem już 10 lat temu, jednak cyklicznie koncerty odbywają się od ok. 3-4 lat. Cykl ma na celu pokazanie świątyń w szczególny sposób. Chcemy przybliżyć słuchaczom tę materię poprzez muzykę, czy światło.

Do tej pory w koncertach uczestniczyło wielu słuchaczy, dlatego przypominamy, że z powodu sytuacji epidemicznej, obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. Chętni mogą je odebrać w kasie Filharmonii Częstochowskiej.

W ramach tegorocznej odsłony „Muzyki w Świątyniach” dla melomanów przygotowano 3 koncerty. Pierwszy z ich odbył się przed wakacjami w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. 30 września, w Dolinie Miłosierdzia publiczność usłyszała natomiast kompozycje Andrzeja Nikodemowicza oraz fragmenty Nieszporów Juliusza Łuciuka. Teraz czeka nas kolejna dawka muzycznych emocji, połączona z opowieścią historyka dr. Juliusza Sętowskiego:

– Zawsze snuje nam opowieści o kościołach i terenach, kiedy świątyń jeszcze nie wybudowano. Pokazuje nam tę materię m.in. poprzez wyświetlane slajdy. Do tego dochodzi jeszcze wspaniałe światło i oczywiście piękna muzyka. W repertuarze usłyszymy Nieszpory Juliusza Łuciuka.

Koncert rozpocznie się 4 października o godz. 19.00 w kościele św. Zygmunta.

Wszystkie wydarzenia z cyklu „Muzyki w Świątyniach” objęte są patronatem medialnym Radia Fiat.

ABK

Skip to content