Każdego roku latem w jadłospisie Polaków dominują dwa wyjątkowe owoce. Ich świeżym smakiem możemy się cieszyć jedynie w przez krótki sezon. Mowa o truskawkach oraz jagodach.

Tymi pierwszymi, pochodzącymi z krajowych plantacji, zajadamy się szczególnie w czerwcu. Po sezonie na truskawki, wraz z nadejściem wakacji w rodzimych lasach pojawiają się jagody. Warto skorzystać z tego, co oferują nam lasy i samemu wybrać się po te smaczne i co ważne zdrowe owoce. Tym bardziej że jak mówią wprawieni zbieracze, w tym roku urodzaj jest lepszy, niż w latach poprzednich.

– To, czy jagody są, zależy od aury, a że pogoda jest zmienna to i ze zbieraniem bywa różnie – skomentowała jedna ze sprzedawczyń jagód na ryneczku.

– Na jagody do lasu chodzę regularnie, a w tym roku jest ich więcej, niż rok temu – zauważyła częstochowianka.

– W tym roku jagód jest dużo, ale zdarzają się miejsca, w których są wysuszone – powiedziała inna mieszkanka.

Zbieranie jagód to nie tylko zdrowie w postaci aktywności fizycznej, ale również korzyści płynące z jedzenia tych pełnych witamin owoców. Sposobów przyrządzania i serwowania jagód jest dużo.

– Nie muszą być to jagody jedzone wyłącznie na czysto. Mogą być w postaci pierogów, na zdrowej, pełnoziarnistej mące, w postaci deserów dla dzieci, czyli połączenie ryżu z całymi jagodami, jogurtem, konfiturą lub musem jagodowym. Można też je podać w pełnoziarnistych naleśnikach. Niektórzy robią z nich energetyczne koktajle, miksując jagody z jogurtem oraz płatkami owsianymi. Pamiętajmy, że jagody dostarczają witamin, których nasz organizm samoistnie nie produkuje – mówiła dietetyk Monika Przystalska.

Zbierając jagody lub inne dobra lasu trzeba uważać na kleszcze, które latem są szczególne aktywne i niebezpieczne. To jednak niejedyne zagrożenie, jakie może czyhać na nasze zdrowie właśnie w tym miejscu.

– Musimy pamiętać, że wszelkie dobra przyniesione z lasu muszą być odpowiednio umyte. Dotyczy to nie tylko jagód, ale i grzybów, które pojawiają się już w naszych lasach. Na tych skarbach lasu mogą znajdować się zanieczyszczenia pochodzenia zwierzęcego, powodujące bardzo poważne choroby, takie jak bąblowiec – ostrzegała Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

Jagody to także dobry pomysł na biznes. Średnia cena jednolitrowego słoika jagód w sprzedaży detalicznej waha się w granicach 20 zł, w zależności od ich wielkości. Owoce te można sprzedać komuś znajomemu lub np. piekarni, gdzie powstaną z nich pyszne jagodniki.

BNO

Skip to content