Budowa szopek bożonarodzeniowych jest tradycją, bez której trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia. Na Jasnej Górze co roku możemy podziwiać aż trzy szopki bożonarodzeniowe. Zachwycają one różnorodnością i detalami.

O. Michał Bortnik rzecznik prasowy Jasnej Góry, opowiedział nam o jasnogórskich szopkach bożonarodzeniowych:

Tradycyjnie na Jasnej Górze są trzy szopki. W bazylice, centralna oraz szopka ruchoma, która jest szopką najbardziej znaną, lubianą i obleganą. Przechodzimy do niej przez ogród, gdzie są żywe zwierzęta. Ruchoma szopka składa się z ponad 500. figurek przedstawiających różne stany, zawody i stroje ludowe.

Zapytaliśmy jedną z oglądających kobiet, co sądzi o tegorocznej szopce na Jasnej Górze: Jest dostojna, duża i obszerna, znajduje się w niej dużo figur oraz oddaje wyraz tych Świąt.

O kilkadziesiąt nowych figurek wzbogaciła się w tym roku ruchoma szopka na Jasnej Górze. Jest w niej już teraz ok. pół tysiąca postaci i innych elementów ukazujących codzienne ludzkie życie, w które przez swe narodziny „wszedł” Jezus. Ta „betlejemka” powstała głównie z myślą o dzieciach. Wchodząc przez Wieczernik na tzw. fosy spotkać można żywe pawie, niegdyś ozdoby królewskich dworów. Jest ich 19 i są różnego ubarwienia. Są te indyjskie najbardziej rozpoznawalne, głównie ze względu na swoją urodę oraz te zwyczajne, choć też pięknie się prezentujące.

W szopce zobaczyć można różne sceny codziennego życia. Są m.in. domy, sklepiki, kramy, zagrody, warsztaty, stodoły. Są rolnicy, gospodynie domowe przygotowujące posiłek, praczki, jest drwal, piekarz, rybak, garncarz a nawet golibroda.

– Każda figurka jest niepowtarzalna, mamy wiele nowych – podkreśla o. Bronisław Kraszewski. Jasnogórski dekorator zauważa, że zmieniona została aranżacja tej szopki i dodaje, że te sceny trzeba reflektować. – Tu trzeba przechodzić powoli, uważnie patrzeć, by dostrzec szczegóły i zachwycić się – twierdzi paulin.

Niezwykłej wymowy nabierają w tym roku białe gołąbki „przysiadłe” na jednej z drewnianych belek. – Gołębie są symbolem pokoju, modlimy się o pokój zwłaszcza dla narodu ukraińskiego, by nienawiść przemieniła się w zgodę i radość – powiedział o. Kraszewski.

Główną szopkę na Jasnej Górze nie stanowi ta ruchoma, ale ta stojąca na dziedzińcu przed wejściem do Bazyliki. To w niej adorowane jest Dzieciątko Jezus przenoszone w uroczystej procesji po Pasterce. Mottem jest hasło roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Obok św. Rodziny są też figury trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Przypominają o tym który, jak Apostoł Piotr, jest pierwszym pasterzem Kościoła.

Wiele parafii wraz z ogromnym zaangażowaniem wiernych buduje swoje szopki bożonarodzeniowe, jednak szopka na Jasnej Górze znana jest w całej Polsce i poza jej granicami. Ruchomą szopkę oglądać można od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, w soboty i niedziele od 9.00 do 20.00.

EG/BPJG Izabela Tyras
Galeria: Radio Fiat

Na Jasnej Górze zachwyt jak co roku

Skip to content