We wtorek, 28 marca odbyła się konferencja prasowa na temat wystawy „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”. Wernisaż wystawy już w sobotę 1 kwietnia, ekspozycja zabierze zwiedzających w podróż do słynnych kurortów ziem wschodnich.

Jak to się stało, że wystawa trafiła do Muzeum Częstochowskiego wyjaśnia dr Marcin Gapski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej:

– Współpraca między Muzeum Ziem Wschodnich, Domem Spotkań z Historią a Tomaszem Kozłowskim, od kilku lat układa się bardzo dobrze. Udało nam się przekonać dyrektor Katarzynę Ozimek, aby wystawa w tym roku zawitała do Pawilonu Higienicznego w Częstochowie. Cieszy mnie, że możemy pokazać tę przyjemną i ciekawą tematykę publice częstochowskiej. Na wystawę składają się setki obiektów epokowych z kolekcji Tomasza Kozłowskiego, zbiory artystyczne kolekcji Muzeum Ziem Wschodnich oraz fotografie m.in. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego lub Biblioteki Narodowej. To buduje niesamowity klimat. Opowieść ukazuje dzieje uzdrowisk praktycznie od średniowiecza, aż do czasów II Rzeczypospolitej, kiedy to marszałek Józef Piłsudski kurował się w Druskienikach.

Wystawa poświęcona jest wybranym uzdrowiskom ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, w których biły słynne źródła wód mineralnych. Ekspozycja przeniesie odwiedzających w okres od XVI wieku do lat 20. i 30. XX wieku i przedstawi blisko 500-letnią historię kresowych uzdrowisk. Wystawa ma również akcent częstochowski, o którym mówi Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator Programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią w Warszawie:

– Znakomity kolekcjoner częstochowski, Piotr Kuźnik, udostępnił na wystawę pamiątki z aptek kresowych. Eksponaty doskonale dopełniają wystawowy gabinet lekarski, stylizowany na miejsce pracy ordynatora w Truskawcu Zdroju.

Wystawie towarzyszą oferty edukacyjne dla szkół i wydarzenia poboczne, które mogą zainteresować wszystkich odwiedzających Muzeum Częstochowskie. Więcej o tym mówi Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego:

– Oferta jest szeroka i przeznaczona dla osób z różnych grup wiekowych. Dla dzieci, młodzieży mamy taką ofertę, w której, będzie zarówno można posłuchać opowieści o Kresach jak i wykonać prace warsztatowe, plastyczne.

Wystawa „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” oglądać będzie można od 1 kwietnia do 2 lipca 2023 roku w Muzeum Częstochowskim w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica.

Skip to content