Na UJD trwa konferencja naukowa poświęcona bezpieczeństwu Polski

„Historia nauczycielką życia jest” – głosi stara rzymska sentencja. Rozumieją to naukowcy z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, którzy po raz piąty zorganizowali konferencję naukową dotyczącą bezpieczeństwa publicznego. Tym razem uczeni z kilku polskich uczelni podjęli temat geopolityki w ujęciu dyplomatycznym, zarówno w kontekście sytuacji bieżącej, jak i w perspektywie ostatniego stulecia.

Uniwersytet im. Jana Długosza staje się coraz poważniejszym ośrodkiem akademickim na mapie Polski. Oprócz ustawowego kształcenia studentów, Uczelnia staje się także ośrodkiem wymiany myśli naukowej w coraz szerszym zakresie wiedzy. Konferencję o bezpieczeństwie otworzyła rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, która witając zgromadzonych naukowców i studentów szczególnie podkreśliła aktualność tematów podejmowanych przez prelegentów:

Witam Bardzo serdecznie na konferencji, dotyczącej bezpieczeństwa Polski. To jest piąta konferencja z tego cyklu, wszystkie były bardzo ważne, ale jest dosyć oczywiste, że tegoroczna konferencja, odbywająca w roku naznaczonym wydarzeniami politycznymi, może mieć znaczenie wyjątkowe i szczególne.

Konferencja naukowa „Bezpieczeństwo Polski w XX i XXI wieku” odbywa się w Uniwersytecie Jana Długosza cyklicznie. Jak wyjaśnia prof. dr hab. Janusz Zuziak, kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UJD oraz organizator konferencji, tegoroczne spotkanie w sposób naturalny wpisuje się w bieżącą sytuację geopolityczną naszego regionu:

Każdego roku podejmujemy inny zakres tematyczny w obszarze wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Tegoroczna konferencja poświęcona jest dyplomacji. Będziemy poruszać aspekty historyczne, jak i współczesne z zewnętrznym bezpieczeństwem Polski. To jest szeroki zakres, zarówno dyplomacja typowo polityczna ale mówimy też o dyplomacji kulturalnej, gospodarczej i ekonomicznej.

Aspekt historyczny jest w tego rodzaju rozważaniach szczególnie ważny, bo w prognozowaniu przyszłości wydarzenia minione stanowią doskonały punkt odniesienia. Zdawali sobie z tego sprawę już starożytni stratedzy. Rzymianie natomiast uczynili z historii naukowy fundament zarówno dla sztuki wojennej, jak i polityki. Prof. Janusz Zuziak wychodzi z podobnego założenia, odnosząc bieżącą sytuację międzynarodową do analogicznych sytuacji z przeszłości:

Historia ma to do siebie, że jest taką nauką, z której powinno się wyciągać wnioski. Zawsze powtarzam ,że lepiej się uczyć nie na swoich błędach a na cudzych. Konferencja jest poświęcona też temu, żebyśmy wyciągali wnioski – ta dyskusja ma nam pomóc w znalezieniu elementów wspólnych roli dyplomacji.

Dwudniowa konferencja zgromadziła naukowców m.in. z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wykłady są otwarte dla gości. Druga cześć konferencji rozpocznie się jutro (26.10) o godz. 9:30 w auli 1.01 budynku UJD przy ul. Zbierskiego 4/8.

Konferencja Bezpieczeństwo Polski na UJD

Skip to content