Na wakacje z paszportem w dłoni

Zbliżają się wakacje i sezon urlopowy. Wielu z nas planuje już letni wypoczynek w kraju lub za granicą. Musimy pamiętać, że wyjeżdżając poza granice Unii Europejskiej potrzebny jest nam paszport. Jakie procedury musimy przejść i jakie dokumenty złożyć , żeby otrzymać paszport wyjaśnia Jolanta Chłądzyńska, kierownik Oddziału Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego Oddział w Częstochowie:
– Trzeba przede wszystkim złożyć czytelnie wypełniony wniosek o wydanie paszportu wraz ze zdjęciem. To musi być kolorowa fotografia biometryczna, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Do wniosku dołączamy również dowód wpłaty opłaty paszportowej. Jeżeli chodzi o paszport dla dziecka, to musi być również zgoda rodziców. Jeżeli dziecko nie ukończyło 5 roku życia nie musi być przy składaniu wniosku, obecność starszych dzieci jest wymagana. Dla osób w wieku powyżej 13 lat paszport wydawany jest na 10 lat. Na okres 5 lat wydawane są dla osób młodszych. Wydajemy również paszporty tymczasowe, z okresem ważności do 1 roku. Na paszport biometryczny czekamy do 30 dni, na tymczasowy do 15 dni.
Jolanta Chłądzyńska zwraca również uwagę na właściwe wypełnianie wniosku paszportowego oraz na dołączane do wniosków odpowiednie dokumenty. Zdarzają się wnioski wypełnione nieczytelnie lub z błędnymi danymi. Ważne jest, żeby dokumenty obcojęzyczne składać wraz z tłumaczeniem.
Udogodnieniem dla interesantów są tzw. soboty paszportowe, organizowane również w latach ubiegłych. Pierwsza z tegorocznych sobót paszportowych już się odbyła. Z możliwości załatwienia sprawy w sobotę skorzystało ponad 120 osób. Kolejne soboty paszportowe odbędą się 19 maja, 23 czerwca i 28 lipca.
Jeżeli chcemy szybko otrzymać paszport musimy pamiętać o uwagach, które przedstawiła Jolanta Chłądzyńska. Posiadacze paszportów muszą też zwrócić uwagę na datę ważności dokumentu. Nie można przedłużyć jego ważności. Za każdym razem musimy starać się o wydanie nowego paszportu.

ZD

Skip to content