Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie zakończyła nabór na kształcenie dzienne 2021/2022. Osób wstępnie zakwalifikowanych było w tym roku prawie sto pięćdziesiąt. Osób, które przeszły wszystkie testy sprawnościowe jest natomiast dziewięćdziesiąt. Kadeci zaczną teraz szkolenie trwające dwadzieścia miesięcy, po zakończeniu którego zostaną pełnoprawnymi strażakami.

Dokładniejsze dane nt. naboru oraz samego procesu rekrutacyjnego podaje rzecznik prasowy Komendanta CS PSP w Częstochowie brygadier Dariusz Andryszkiewicz: w tym roku wpłynęło pięćset pięćdziesiąt dwa podania, wśród których dwadzieścia sześć to panie, z czego aż pięć przeszło wszystkie etapy rekrutacji. Semestr zacznie się już we wrześniu, gdzie kadeci zapoznają się z życiem i służbą strażaka. Po zakończonym szkoleniu kadeci otrzymają tytuł technika pożarnictwa oraz oficjalnie wstąpią w szeregi Państwowej Straży Pożarnej.

Dziewięćdziesiąt wolnych wakatów wydaje się być zbyt małą liczbą na aż pięciuset chętnych. Czy koniecznym jest odrzucać tak wielu zainteresowanych? Zdaniem rzecznika dziewięćdziesięciu kadetów to mniej więcej stała liczba, a trening musi być wymagający, by odsiać osoby nieprzygotowane do służby strażackiej. I chociaż w służbie znajdują się zarówno kobiety jak i mężczyźni, od wszystkich wymaga się najwyższej, podobnej skuteczności, ponieważ celem strażaka jest nie tylko ugasić pożar, czy ratować ludzi, ale zadbać o to, że kolega lub koleżanka z drużyny bezpiecznie wróci po akcji do domu.

Czy można nadal zapisać się lub wziąć udział w rekrutacji na przyszłego strażaka? Brygadier Dariusz Andryszkiewicz informuje, że niestety do końca roku 2021 nabór pozostaje zamknięty. Jednak zdaniem rzecznika dla zainteresowanych służbą nie wszystko stracone, ponieważ na początku maja 2022 roku rekrutacja zostanie wznowiona. Okres prawie roku to idealny czas na to, by sprawdzić swoją kondycję, zapoznać się z zagadnieniami egzaminów oraz ewentualnie potrenować, jeśli nasz obecny stan będzie niewystarczający.

Dokumenty oraz wnioski wymagane do wzięcia udziału w rekrutacji, wraz z konkretnymi procedurami znajdują się na stronie internetowej częstochowskiej CS PSP.

Skip to content