Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w sprawie obwodnicy Częstochowy

W Urzędzie Miasta spotkali się dzisiaj (14.06) radni i przedstawiciele władz podczas XIV nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zwołanej na wniosek członków klubu SLD i Koalicji Obywatelskiej. Głównym tematem obrad była obwodnica Częstochowy.

Radni zgromadzili się, by przyjąć stanowisko w sprawie zerwania umowy z firmą Salini na budowę odcinka F obwodnicy oraz planowanego pobierania opłat za przejazd autostradową obwodnicą Częstochowy. Jak mówią przedstawiciele Rady Miasta, Częstochowie grozi paraliż komunikacyjny, ponieważ obwodnica nie została ukończona, a niedługo ma rozpocząć się remont DK-1. O dzisiejszej sesji mówi Piotr Wrona, radny Prawa i Sprawiedliwości:

Mieszkańcy naszego miasta mogą się martwić o to, że te korki nadal będą. Temat płatnej obwodnicy Częstochowy jest jeszcze tematem za rządów Platformy Obywatelskiej, bo to właśnie PO ustaliło, że ta obwodnica będzie płatna. Na sesji przedstawiłem oświadczenie byłego senatora a obecnego wiceprezydenta Andrzeja Szewińskiego, który przez kilka kadencji apelował do ministrów, aby ten zapis o płatnej obwodnicy usunąć. Apelował i nic skutecznego nie zrobił.

Kilku radnych wniosło również o zaproszenie do rozmów przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy są w stanie udzielić najwięcej informacji dotyczących częstochowskiej obwodnicy:

Mogłoby być to pomocne, ponieważ dowiedzielibyśmy się o pewnych kwestiach. Na tę chwilę wiedzę czerpiemy właśnie z mediów. Byłoby dobrze, gdybyśmy spotkali się z przedstawicielem Generalnej Dyrekcji i naszego zarządu dróg i dowiedzieli się u źródła, jak to wygląda, na jakim etapie jesteśmy i jakie są możliwe rozwiązania.

Po ponad godzinnej dyskusji radni wraz z przedstawicielami władz miasta postanowili zakończyć dzisiejszą nadzwyczajną sesję i określić swoje stanowisko dotyczące obwodnicy Częstochowy na kolejnej sesji, która odbędzie się po wakacjach.

AK