Największa susza hydrologiczna od 100 lat

Początek tegorocznego lipca w całej Polsce jest bardzo suchy. Opady, które występowały na przełomie miesięcy były niewystarczające, aby poziom wód w rzekach był na odpowiednim poziomie. Jak sytuacja wygląda w Częstochowie?

Według Izabeli Adrian – synoptyk hydrolog IMGW, ze zjawiskiem suszy hydrologicznej mamy do czynienia od kilku lat. W tym roku sytuacja zaczęła się komplikować już zimą:

Problem zaczął się już zimą, która była ciepła i bezśnieżna. Potem wczesną wiosną nie było roztopów. To uniemożliwiło zasilenie rzek i wód podziemnych. Następnie było sucho i było mało opadów, dodatkowo ruszyła wegetacja, więc to co spadło było wykorzystywane przez rośliny i mniej trafiało jej do wód podziemnych. Ostatnie dni były bardzo upalne więc to co spadło szybko wyparowało. Bardzo mało w tym roku było długotrwałego deszczu, który odpowiednio nasączyłby glębę i rzeki.

Stan częstochowskich rzek jest stabilny, ale niestety chyli się bardziej ku negatywnemu:

-Do tej pory utrzymywała się stabilna tendecja. Stany wody były na podobnym poziomie. Teraz nastąpiła tendecja spadkowa, a od 6 tygodni nie widać żadnej poprawy.

Suszy towarzyszą również pożary. W Częstochowie jak na razie nie odnotowano zwiększenia się liczby takich zdarzeń. Szczegóły przedstawia mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

-Z pewnością w związku z suszą wzrasta zagrożenie pożarowe również na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Od początku roku miało miejsce blisko 500 pożarów traw i nieużytków rolniczych. W lasach również coraz częściej poziom zagrożeń sięga najwyższych progów. Patrząc na obecną sytuację nie dostrzegamy wzrostu zagrożenia, ani liczby pożarów, ale musimy mieć na uwadze, że w przypadku długtrwałych upałów może się to zmienić.

Susza jak na razie nas i całej Polski nie opuści. Sytuacja w związku z tym zjawiskiem prezentuje się najgorzej w województwach: warmińsko-mazurskim, małopolskim i południowej części śląskiego.

Skip to content