Największy częstochowski zegar znów działa

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Częstochowy, zegar na wieży budynku na rogu ulic Kopernika i Śląskiej, ponownie odmierza czas. Zatrzymane niegdyś wskazówki znów poruszają się, pokazując częstochowianom właściwe godziny i minuty. Renowacji podjął się jeden z najbardziej znanych w Częstochowie zegarmistrzów, Stefan Rybicki.
– Jest to największy zegar jeżeli chodzi o wskazówki, bo długość wskazówki minutowej to ponad 2,5 metra, a wskazówka godzinowa ma 1,75 metra – mówi Stefan Rybicki. – Teraz przeprowadzana była renowacja zegara, był wymieniany układ elektroniczny, komputer sterujący oraz renowacja mechanizmów, które znajdują się przy tarczach zegarowych. Zrobiliśmy również częściową renowację wskazówek. Renowacja zegara to dla nas wyzwanie, ale i satysfakcja. Pracujemy w trzy osoby, żeby doprowadzić go do stanu używalności.
Przy czasomierzu został zamontowany komputer sterujący i anteny DCF odbierające fale radiowe. Po korektach w ustawieniach zegar będzie pokazywał dokładny czas dzięki sterowaniu radiowemu z zegara atomowego we Frankfurcie nad Menem.

ZD

Skip to content