Małżeństwa, lekarze, politycy oraz wielu zainteresowanych wzięło udział w konferencji dotyczącej tematu naprotechnologii, czyli metody monitorowania i utrzymywania zdrowia układu rozrodczego kobiet. Celem poniedziałkowej (24.06) konferencji była popularyzacja wśród małżeństw z Częstochowy i powiatu skutecznych metod wsparcia naturalnej prokreacji, pomoc w rozwoju Ośrodka Troski o Płodność „Vitae” w Częstochowie oraz edukacja o możliwościach leczenia niepłodności. Konferencja miała miejsce w siedzibie Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret”.

Prezentację na temat rozpoznawania płodności metodą Creightona poprowadziła jej instruktor Ewa Słuszniak, która jako doradca w „Nazarecie” pomaga małżonkom poznawać i doceniać swoją płodność, a także towarzyszy kobietom i parom w rozwiązywaniu i wyjaśnianiu pojawiających się problemów z poczęciem dziecka.

– Metoda Creightona to przede wszystkim naturalna metoda rozpoznania płodności i zdrowia ginekologicznego. Kobieta, obserwując się, jest w stanie stwierdzić, kiedy jest, a kiedy nie jest płodna. W ten sposób może odpowiedzialnie podchodzić do tematu rodzicielstwa – wyjaśnia Ewa Słuszniak.

Planowanie i rozpoznawanie płodności metodą Creightona jest powszechnie mylone ze stosowaną dawniej metodą kalendarzyka małżeńskiego.

– Planowanie rodzicielstwa w ówczesnym świecie to nie może już być kalendarzyk. Ta metoda sprawdzała się u naszych prababek, które miały bardzo regularny tryb życia. Kobieta XXI wieku żyje intensywnie, przez co jej biologiczny cykl nie jest idealnie powtarzalny. Jej faza okołoowulacyjna nie będzie taka jak u naszych przodków – dodaje.

Jednym z organizatorów wykładów był ks. Robert Grohs, zastępca dyrektora Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Jego zdaniem poczęciu nowych istnień ludzkich zagraża wiele czynników.

– Ci, którzy żyją we współczesnym świecie, są narażeni na różnego rodzaju kontakt z tym, co jest negatywne we współczesnej cywilizacji technicznej, z różnymi substancjami. Czasami potrzebna jest zmiana diety lub odpowiednie leczenie.

Podczas wydarzenia zostało oficjalnie uruchomione Centrum Wsparcia i Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II. W ramach centrum został powołany m.in. Rzecznik Praw Rodzin, którym będzie Wojciech Kulawiak, wieloletni pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Do zadań rzecznika będzie należeć m.in. obrona praw rodzin i udzielanie im bezpośredniego wsparcia. Rzecznik będzie przyjmował w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godz. od 16:00 do 18:00 w siedzibie Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” – mówi Adrian Skrzypczak, prezes Koła Częstochowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Celem konferencji było też utworzenie „Częstochowskiego Centrum Troski o Płodność”. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie świetnie wpisuje się w obchody 100-lecia narodzin Jana Pawła II.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Wacław Depo oraz senator RP dr Ryszard Majer. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Fiat i portal czestochowskie24.pl.

BNO

Skip to content