Narodowe czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

Fot. facebook.com/Biblioteka Publiczna w Częstochowie Filia 9

Już 5 sierpnia odbędzie się dziewiąte Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Do wspólnego czytania i przyłączenia się do akcji zachęca dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski:

Czasami ktoś mówi, że jedna inicjatywa nic nie znaczy. Ja mówię, że ona znaczy bardzo dużo. Nagle okazuje się, że jest tak wielu miłośników literatury. Zachęcam wszystkich, aby weszli na stronę www.prezydent.pl i zgłosili swój dostęp (access) do Narodowego Czytania. Ogłoszenia zbierane są do ostatniej chwili. Pokażmy jak wiele osób kocha literaturę piękną.

Narodowe Czytanie to akcja promująca czytelnictwo. W tym roku zostanie zainaugurowana w warszawskim Ogrodzie Saskim przez parę prezydencką. Prezydent Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym także zachęca do udziału w akcji:

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał prezydent w liście.

Na scenie wystąpi ponad sześćdziesięciu aktorów, między innymi Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha, Marcin Przybylski i Krzysztof Kwiatkowski. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła:

W mojej ocenie utwór na szekspirowską miarę. Oczywiście jest to wielkie wyzwanie. Każda realizacja „Balladyny” w Polsce w teatrach przeszła do historii. My nie mamy ambicji, żeby przejść do historii, ale mamy jeden cel: by sprawić przyjemność tego dnia wszystkim miłośnikom Juliusza Słowackiego i Polskiej literatury.

Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i polskie nowele.

WB/IAR

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content