Fot. ekai.pl

1 marca jest dniem, w którym wspominamy często zapomnianych bohaterów, jakimi byli Żołnierze Wyklęci – bohaterowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku obchodzimy po raz jedenasty. Jest on wyrazem hołdu dla często zapomnianych patriotów za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przelaną krew w obronie Ojczyzny. Bohaterowie przez pół wieku tkwili w cieniu zapomnienia. Jak mówi historyk Mariusz Grzyb – Żołnierze Wyklęci są ważną częścią historii naszego kraju:

– Żołnierze wyklęci to odziały, z których jesteśmy szczególnie dumni. To są Ci ludzie, którzy w ciągu całej okupacji hitlerowskiej podjęli decyzję o przeciwstawieniu się okupantowi. Ludzie Ci po 1945r znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Były już tworzone przez komunistów polskich listy, którymi dysponowało NKWD, byli prześladowani. Działo się to natychmiast, w ciągu kilku godzin były organizowane zasadzki na powracających z lasu żołnierzy szeregowych, o oficerach nie wspominając.

Dla mieszkańców Częstochowy oraz regionu najbardziej znanym Żołnierzem Wyklętym jest Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”:

– Przyszły bohater narodu polskiego urodził się przez rok czasu odbywał służbę w 27 Pułku Piechoty w Częstochowie. W konspiracji przyjął początkowo pseudonim Wojnar, potem Zbigniew. Warszyc to już jest ostatni pseudonim z okresu walki przeciwko komunistom, najbardziej znany. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie jak większość tak zwanych wyklętych, większość tych dowódców, Sojczyński walczył właściwie od początku, od 1 września 39 roku, cały czas. W Armii Krajowej tworzył oddziały w rejonie na zbliżonym terenem do województwa łódzkiego, bo Częstochowa akurat była bardziej obszarem działania Narodowej Organizacji Wojskowej VIII Okręgu. Natomiast dowodził tam oddziałami, które w przyszłości miały stać się częścią 27 Pułku Piechoty Armii Krajowej.

Aby uczcić pamięć bohaterów organizowane są różne konkursy. Dzisiaj finał szóstej edycji ma Wojewódzki Konkurs Multimedialny „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” organizowany przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. O szczegółach mówi sama organizatorka:

– Konkurs „Żołnierze Wyklęci Bohaterowie Niezłomni„, jak i dzień 1 marca jest dniem Żołnierzy Wyklętych. I co roku pierwszego marca będziemy ich wspominać. Od 6 lat organizuje ten konkurs, który swoim zasięgiem obejmuje całe województwo śląskie. Trzeba tę historię przypominać, mówić o wielkich bohaterach, którzy w godzinie próby zachowali się jak trzeba. Jest to okazja, w której można młodzieży pokazać bohaterów z których można brać przykład.

Aby uczcić pamięć poległych bohaterów w parafii św. Jakuba odprawiona zostanie Msza św. o godzinie 17. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele częstochowskich środowisk patriotycznych.

KP

Skip to content