Narodowy Dzień Powstania Warszawskiego

1 sierpnia rok 1944 – to data jednego z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń które zapisały się na kartach historii Polski. Powstanie Warszawskie, które planowane było na kilka dni, okazało się trwać ponad 2 miesiące.

Do walki w obronie stolicy przystąpiło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, z czego tylko 10 procent walczących było uzbrojonych. Jednym z bardziej zasłużonych dla Warszawy Częstochowianinem był Eugeniusz Stasiecki. Czym się zajmował, kim był i z czego zasłynął? O tym mówi historyk Mariusz Grzyb:

Przed wojną był nauczycielem szkół powszechnych w Radomiu. Przez cały czas działał jako harcerz. W Częstochowie od 1937 r. był komendantem pierwszego hufca męskiego. We wrześniu 1939 r. został zmobilizowany i został dowódcą plutonu, który od wczesnych godzin rannych walczył z Niemcami.

Należy również dodać, że po Powstaniu w Częstochowie mieściły się dowództwa zarówno narodowych sił zbrojnych jak i komendy głównej AK. Do Częstochowy zostały również przeniesione najwyższe polskie władze podziemne. Co jeszcze działo się w naszym mieście?

W Częstochowie 19 stycznia 1945 roku przy ul. 7 Kamienic generał Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Przez miasto jechały również pociągi z Warszawiakami którzy wracali z Powstania. Częstochowianie organizowali akcje, które polegały na dostarczaniu jedzenia oraz leków potrzebującym Powstańcom.

Jak dodaje Mariusz Grzyb, na pomoc powstaniu po koncentracji ruszyły partyzanckie oddziały skupione w 7 dywizji AK:

Był to 27 Pułk Piechoty w składzie: I Batalion Ryś obwodu Radomsko, II Batalion Centaur – Częstochowski obwód AK, którym dowodził mjr Paweł Bierzyński. Oraz 74 Pułk Piechoty AK w skład którego wchodził: Batalion Tygrys oraz Batalion Wilk.

Od 8 sierpnia do 4 października 1944 r. w Warszawie pracowała radiostacja, która budowana była przez Częstochowskiego krótkofalowca i dowódcę 7 dywizji piechoty Antoniego Zębika:

Zbudował radiostacje z elementów, które były wymontowane z radiostacji przed wybuchem II Wojny Światowej. On jako radiowiec dostał polecenie zniszczenia radiostacji tak, aby nie były przydatne Niemcom.

2 października 1944 r., po długich 63 dniach walki prowadzonych przez powstańców z wojskami niemieckimi, przedstawiciele AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Skip to content