Fot. gov.pl

Do 30 września prowadzony jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To obowiązkowe dla każdego badanie statystyczne ma na celu poznanie m.in. dokładnej liczby mieszkańców Polski w poszczególnych regionach oraz zaznajomienie się z sytuacją demograficzną na poziomie zarówno kraju, województw, jak i powiatów oraz gmin.

Jest to najważniejsze badanie realizowane przez krajowe urzędy statystyczne na świecie, ponieważ obejmuje całą populację ludzką.

– Badanie dostarcza nam najważniejszych informacji dotyczących społeczeństwa, tego, jak żyjemy i kim jesteśmy. Dane te dostarczane są co 10 lat po to, aby w kolejnych latach między spisami móc realizować bardziej szczegółowe badania w poszczególnych zakresach tematycznych. Kluczowym przykładem jest tu kwestia bieżącej informacji o liczbie ludności w poszczególnych gminach. Na podstawie tych danych w zestawieniu z bieżącymi statystykami o liczbie urodzeń, zgonów oraz danych migracyjnych, GUS opracowuje informacje dotyczące bilansu ludności w poszczególnych gminach. Na podstawie danych dotyczących liczby ludności podejmowane są też strategiczne decyzje, np. dotyczące wielkości dotacji przyznawanych na danym obszarze – mówiła Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego.

Dotychczas w całym kraju jest spisanych pond 10 mln osób, czyli prawie 26,5% ludności Polski. Najwięcej osób spisało się w województwie mazowieckim. Województwo śląskie z wynikiem ponad 28% objętych spisem znajduje się na trzecim miejscu zaraz po opolskim. Obowiązkową metodą udziału w spisie jest tzw. samospis internetowy za pośrednictwem strony spis.gov.pl. Można też udać się do najbliższego Urzędu Gminy lub spisać się telefonicznie dzięki infolinii: 22-279-99-99.

– Osoby, które nie dokonają spisu samodzielnie lub na infolinii, mogą spodziewać się kontaktu telefonicznego od rachmistrza spisowego. Rachmistrzowie prowadzą jedynie taką formę kontaktu i obecnie nie realizują wywiadów w terenie. To może się jednak zmienić w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej, o czym będziemy informować na stronie internetowej spisu oraz w mediach społecznościowych – dodała Karolina Banaszek z GUS-u.

Kiedy zadzwoni do nas rachmistrz, a nie wypełniliśmy wcześniej obowiązku spisowego, wówczas nie można mu odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania z formularza spisowego. Jest to zapis wynikający z Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Za brak udziału w spisie powszechnym w jednej z dostępnych form oraz jednoczesne odmówienie rachmistrzowi udzielenia odpowiedzi na zawarte w formularzu pytania do 30 września, należy liczyć się z grzywną wynikającą z Ustawy o Statystyce Publicznej. O jej wysokości decyduje sąd i może wynieść do 5 tys. zł.

BNO

Skip to content