Naszym zadaniem jest działalność na rzecz ochrony środowiska – Tomasz Bednarek w Poranku Radia Fiat

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach już od trzech dekad działa na rzecz naszego regionu. O różnych formach tej działalności rozmawialiśmy z Tomaszem Bednarkiem, prezesem WFOŚiGW w Katowicach.

Głównym tematem rozmowy była ochrona środowiska naszego regionu, ale również 30-lecie WFOŚiGW w Katowicach, który powstał 1993 roku. Jak to wyglądało na przestrzeni lat, jak wiele się zmieniło, wyjaśnia Tomasz Bednarek:

– To już 30 lat Wojewódzkiego Funduszu, to czas kluczowy dla transformacji województwa śląskiego. W tym procesie Fundusz konsekwentnie realizuje swoje działania, począwszy od wsparcia przemysłu, poprzez wsparcie samorządów terytorialnych. Od kilku lat, do zadań Funduszu należy także kierowanie środków na osoby indywidualne, m.in. na program „Moja Woda”, lub na program wymiany tzw. kopciuchów. Spektrum naszych inicjatyw jest bardzo szerokie, wiele z nich udało nam się już zrealizować.

Oprócz rozmów o ochronie środowiska poruszony był temat zgłoszeń do konkursu „Zielone czeki”, którego jubileuszowa edycja jest organizowana z okazji 30-lecia WFOŚiGW. Zgłoszenia można składać do 31 marca. Tomasz Bednarek podkreślił, że tegoroczne „Zielone czeki” za działalność w 2022 roku, zostaną przyznane w czterech kategoriach:

– Konkurs „Zielone czeki” to bardzo ciekawy projekt. Chcemy docenić w nich podmioty, które czynią dobro na rzecz środowiska naturalnego. Statuetkę otrzymać można w czterech kategoriach – osobowość roku, gmina przyjazna dla czystego powietrza, inwestycja roku oraz programy i akcje na rzecz ochrony środowiska.

Wszystkie informacje o konkursie „Zielone czeki” można znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW w Katowicach. Kolejnym tematem poruszanym w Poranku Radia Fiat był konkurs „Zielona pracownia 2023”. Zgłoszenia w tym konkursie można składać do 12 kwietnia 2023 roku:

– Konkurs „Zielona pracownia” to dwuetapowa konkurencja. Pierwszy z etapów już za nami, podczas niego zbieraliśmy zgłoszenia od szkół. 79 pracowni otrzymało nagrody za projekt. Obecnie, czekamy na zgłoszenia do etapu drugiego, czyli do realizacji tychże pomysłów. Myślę, że w tym roku powstaną kolejne, innowacyjne i zielone pracownie nauk przyrodniczych. W poprzednich edycjach, na terenie naszego województwa powstało aż 439 takich miejsc. Liczę, że uda nam się pobić ostatni rekord i otworzymy ponad 500 zielonych pracowni.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstał w 1993 roku. Jest publiczną instytucją finansową, realizującą politykę ekologiczną województwa śląskiego. Fundusz wspiera działania proekologicznych podejmowanych przez administrację publiczną, przedsiębiorców, instytucje i organizacje pozarządowe oraz zarządza środkami europejskimi ukierunkowanymi na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.

 

Skip to content