Nauczyciele już po testach – ilu było chętnych?

Fot. gov.pl

Zgodnie z decyzją rządu od 11 do 15 stycznia trwała ogólnopolska akcja testowania nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych na obecność wirusa SARS-CoV-2. W powiecie częstochowskim badaniu poddało się ponad tysiąc chętnych. Wynik pozytywny otrzymało kilkadziesiąt osób. Osoby „dodatnie” musiały poddać się przymusowej kwarantannie.

Do akcji testowania przystąpiło 68 placówek szkolnych z miasta oraz 63 z powiatu częstochowskiego. Szczegóły przybliża Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie:

– W sumie było to 131 szkół. Zbadano 771 osób z Częstochowy – nauczycieli oraz pracowników administracyjnych. Na terenie powiatu częstochowskiego było to 512 osób. Łącznie przetestowano więc 1283 osoby. W Częstochowie wynik dodatni (na 771 testowanych) otrzymało 19 osób – 2,5%, a w powiecie (na 512 testowanych) – 20, czyli 4% wszystkich przetestowanych.

W całej Polsce test genetyczny RT-PCR przeprowadzono u ponad 136 tys. osób. Pozytywny wynik dotyczył 2591 osób, co oznacza 2% wszystkich wyników badań. Jak tłumaczy minister edukacji, Przemysław Czarnek – akcja może zostać powtórzona:

– Nie wykluczamy, że w perspektywie krótkiego czasu, badania zostaną powtórzone – u wszystkich nauczycieli. Wiemy, że jest to test jednorazowy, ale ta „jedna bramka” choć częściowo zwiększy bezpieczeństwo. Testowanie w okresie pandemicznym zawsze jest korzystne.

Do tej pory testy na obecność koronawirusa w organizmie były dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Oświadczenia oraz listy imienne osób chętnych na badanie, zbierały Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się na wykonanie testu, otrzymał odpowiednie skierowanie. Pobranie wymazu możliwe było w 600 punktach na terenie całego kraju. Akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

ABK/IAR

Skip to content