„Nauka i Sport” – Piknik Politechniki Częstochowskiej

Uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych z Częstochowy i regionu wzięli udział w pikniku Politechniki Częstochowskiej „Nauka i Sport”. Impreza była skierowana do wszystkich osób, które chciały sprawdzić swoje umiejętności naukowe, a także sportowe.

Była też okazją do zapoznania się z ofertą Politechniki na nadchodzący rok akademicki. Podczas rozpoczęcia spotkania miało miejsce podpisanie umowy o współpracy między Politechniką Częstochowską a Olsztynem. Jej celem jest m.in. wzajemna promocja i wsparcie.

– Z Olsztynem współpracowaliśmy od dawna, ale teraz chcieliśmy to sformalizować. Od niedawna Olsztyn stał się miastem, co było impulsem do podpisania tej umowy. Będziemy wspólnie organizować różne imprezy. Jak sama nazwa wskazuje, piknik jest połączeniem nauki i sportu. Dla nas to forma promocji jednak głównym celem jest wspólna zabawa i poznanie naszej oferty edukacyjnej, prezentowanej w formie konkursów – mówiła Jolanta Pozorska, pełnomocnik rektora ds. promocji Politechniki Częstochowskiej.

Piknik Politechniki miał zorganizowaną formę, co znaczy, że nikt nie miał prawa się nudzić. Do zmagań konkursowych zapraszano 5-osobowe grupy uczniów, które brały udział w szeregu zadań z nauk ścisłych oraz sportowych.

– Należało zrealizować zadania na sześciu wydziałach. Dodatkowo są zadania sportowe, należące do osobnej kategorii. Są to: ścianka wspinaczkowa, strzelanie z paintballa, broni pneumatycznej oraz bieg na 1600 m. Każdy uczestnik ma zagwarantowaną nagrodę pocieszenia, także nikt nie wyjdzie stąd z pustymi rękami – dodała Jolanta Pozorska.

Podpisanie umowy między Politechniką Częstochowską a Olsztynem pozwoli rozszerzyć zakres prowadzonej współpracy. Dotychczas trwająca i niesformalizowana wzajemna pomoc była prowadzona m.in. w zakresie pisania wspólnych projektów, organizowania wystaw czy wzajemnym doradzaniu.

– Politechnika pomagała nam w różnych kwestiach związanych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. My pomagaliśmy przy organizowaniu wystawy łazików. Dla nas umowa ta jest o tyle prestiżowa, że Politechnika wykształciła masę ważnych i potrzebnych dla regionu ludzi – tłumaczył Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Podpisując umowę, Olsztyn ma możliwość promowania Politechniki, co może przełożyć się na zwiększenie liczby studentów z tego miasta. O tym, co politechnika jest w stanie zaoferować w zamian, mówił prof. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej.

– Mamy nowoczesne wydziały, które zajmują się ochroną środowiska, energią odnawialną i nowoczesnymi technologiami. Na Wydziale Zarządzania mamy odpowiednich specjalistów, którzy robią różne badania, przydatne dla miasta takiego, jak Olsztyn.

Uczestnicy mieli okazję upiec kiełbaski na ognisku, a także spróbować grochówki oraz pieczonek przygotowanych na tradycyjnej kuchni polowej. Politechnika Częstochowska przewiduje organizację kolejnego pikniku naukowego w piątek 27 maja na stadionie przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content