UJD/fot. Radio Fiat

Studenci uczelni wyższych w Polsce do końca roku akademickiego będą uczyć się w formie zdalnej. Rozporządzenie ministra edukacji i nauki, dotyczące ograniczenia w funkcjonowaniu niektórych podmiotów systemu szkolnictwa, opublikowano w Dzienniku Ustaw z uwagi na trwającą sytuację epidemiczną w kraju.

Zajęcia on-line prowadzone są na uczelniach już od zeszłego roku. W niektórych uczelniach funkcjonuje natomiast tzw. system hybrydowy, który umożliwia realizację wszystkich efektów kształcenia. Nauka zdalna, choć rozwiązuje problem nieprzestrzegania obostrzeń sanitarnych, nie jest możliwa na wszystkich kierunkach. Obecność studentów na zajęciach stacjonarnych czasem jest niezbędna – mówi Marek Makowski, rzecznik Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie:

– W tym przypadku pracownicy uniwersytety dbają o reżim sanitarny i bezpieczeństwo wszystkich uczestników zajęć. Plan zajęć stacjonarnych został opracowany tak, aby dane grupy studentów miały ze sobą jak najmniejszy kontakt. Do kształcenia zdalnego zalecane jest wykorzystywanie platformy e-nauka, która znajduje się na stronie uczelni. Możliwe jest też korzystanie z innych narzędzi, takich jak Microsoft Teams, Google Classroom wraz z komunikatorami Google Meet, Zoom czy Skype.

O tym, jak sytuacja wygląda w przypadku Politechniki Częstochowskiej, mówi rzecznik uczelni Izabela Walarowska:

– Zajęcia zdalne odbywają się na uczelni w sposób zdalny. W drugiej połowie stycznia Pan rektor zezwolił, aby studenci mogli przyjść do uczelni na labolatoria. Oczywiście w określonych, małych grupach lub w pojedynkę.

Koronawirus spowodował też zmiany w systemie obron, które w Częstochowie od zeszłego roku również odbywają się w trybie zdalnym. Rozwój sytuacji epidemicznej częściowo wpłynie także na przebieg rekrutacji. Rejestracja na uczelnie związana jest przede wszystkim z terminem przeprowadzenia tegorocznych matur. Wstępnie początek rekrutacji planowany jest na 1 czerwca.

Rekrutacja UJD
Rekrutacja Politechnika Częstochowska

ABK

Skip to content