19 sierpnia, czyli Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to idealna okazja, aby włączyć się w pomoc drugiemu człowiekowi. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2009 roku.

Pomagać można nie tylko samemu. Jedną z większych organizacji niosących pomoc jest częstochowska Caritas, która już od wielu lat pomaga ubogim i potrzebującym nie tylko w Polsce. Jak mówi ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas, akcje z pomocą humanitarną organizowane są ze sporym wyprzedzeniem tak, aby wszystko mogło zakończyć się na czas:

Przygotowujemy się do akcji „Rodzina Rodzinie”. Będę apelował do księży proboszczów, a przez nich do wszystkich wiernych, aby stworzyć pakiet pomocy dzielenia się rzeczami z ubogimi rodzinami. Już teraz w związku z dniem który przeżywamy a również światowym dniem ubogich obchodzonym w listopadzie przygotowujemy się do utworzenia świątecznego pakietu dla ukraińskich rodzin.

Obecnie dobiega końca kolejny program operacji żywnościowej Caritas, który od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na czym polega akcja? Mówi o tym jeden z pracowników Caritas – Joanna Łuczak:

Każdy chętny spełniający kryteria dochodowe może skorzystać z tej formy pomocy. Oprócz wymienionego programu Caritas prowadzi szereg działań pomocowych związanych z odżywianiem. Są to m.in. paczki na święta czy pomoc doraźna w ciężkiej sytuacji. Obecnie udzielamy również pomocy rodzinom ukraińskim.

Wsparcie świadczone jest nie tylko materialne. Jak pomagać w inny sposób? Często najlepszym rozwiązaniem może być zwykła rozmowa czy też wsparcie specjalistów. Jak mówi Ewa Żak – pracownik Caritas: „staramy się, aby każdy kto do nas przychodzi nie odszedł z kwitkiem”:

Jeżeli jest to ktoś głodny może otrzymać kanapkę, paczkę żywnościowa lub może zostać skierowany na obiad. Natomiast osoby, które potrzebują innej pomocy mogą liczyć na nasze wsparcie w napisaniu podania otrzymaniu prawnika lub skierowane zostaną do psychologa czy innego specjalisty.

Dzień Pomocy Humanitarnej ma na celu zwiększenie świadomości na temat działań związanych z niesieniem pomocy na całym świecie. W każdej chwili można włączyć się również w sztab wolontariuszy Caritas. Szczegółowych informacji należy szukać na stronie internetowej: www.caritas.czest.pl

Skip to content