Nie daj się zrobić w słupa

plakat slup - kr

Część grup przestępczych, które działają w Polsce, ma na celu wyłudzenie podatku VAT z budżetu państwa. Warto podkreślić, że odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder polegający na wyłudzeniu podatku, ale także te, które zostają wykorzystane do podpisywania fikcyjnych faktur – wchodząc tym samym na drogę przestępstwa. Każdy uczestnik tego procesu musi liczyć się z konsekwencjami.

Najczęściej ofiarami przestępstw podatkowych padają osoby, które godzą się na udział w procederze przestępczym w zamian za otrzymywanie wynagrodzenia. – Najczęściej ofiarami przestępstw podatkowych padają osoby, które ze względu na niską świadomość prawa, swój status materialny lub brak środków do życia godzą się na udział w procederze przestępczym w zamian za otrzymywanie regularnego lub jednorazowego wynagrodzenia. Wykorzystywane są osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, osoby bezrobotne, emeryci, osoby młode, wkraczające dopiero na drogę zawodową, a nawet osoby nieuleczalnie chore – mówi Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury.

310 tys. – to liczba fikcyjnych faktur, ujawnionych przez kontrolę skarbową tylko w latach 2012–2013, które wykorzystane zostały w przestępczym procederze. Wystawianie poświadczających nieprawdę faktur jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Krzysztof Rygalik

“Nie daj się zrobić w słupa” to slogan kampanii prowadzonej przez instytucje publicznej w sprawie oszustw podatkowych

Skip to content