Nie kończ życia ze smartfonem w ręku

Źródło fot. KMP w Częstochowie

W związku z obowiązującymi od 1 czerwca nowymi regulacjami w ruchu drogowym piesi mają m.in. przywilej pierwszeństwa na wyznaczonym przejściu. To jednak niejedyna zmiana, jaka dotyczy tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy jasno stanowią, że piesi nie mogą korzystać z telefonów i innych urządzeń, które w momencie przechodzenia przez jezdnie absorbują ich uwagę.

Problem ten jest znany częstochowskiej drogówce od dawna, dlatego już jakiś czas temu Komenda Miejska Policji w Częstochowie wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS przygotowała spot pod hasłem „Życie jest przed tobą, nie w smartfonie”. Osoby przechodzące przez jezdnię i zapatrzone w telefon drastycznie obniżają sobie szansę na szybką reakcję w razie wtargnięcia pojazdu na „pasy”.

– Piesi, którzy korzystają z przejść, zapatrzeni w swoje urządzenia, nie są w stanie ocenić zagrożenia. Również kierowcy rowerów czy samochodów, którzy korzystają z telefonu podczas jazdy, nie są skupieni na tym, co się dzieje przed nimi – ostrzegała podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Wraz z postępem i miniaturyzacją łączności mobilnej po telefony i inne urządzenia przenośne w ciągu ostatniej dekady sięgali coraz młodsi użytkownicy. To spowodowało, że używane współcześnie przez niemal wszystkich smartfony czy tablety stały się realnym zagrożeniem dla najmłodszych na wielu płaszczyznach życia.

– Stąd też częstochowska kampania opiera się na trzech głównych kategoriach. Pierwsze jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym, gdzie statystyka wskazuje, że co czwarty wypadek spowodowany jest przez smartfon. Druga część to bezpieczeństwo młodzieży i dzieci, gdzie statystyki za 2019 rok pokazują nam, że średnio co drugie dziecko nie rozstaje się ze smartfonem, a 1/3 dzieci deklaruje uzależnienie od telefonów i portali społecznościowych. Trzecim aspektem tej kampanii jest bezpieczeństwo w trakcie prac rolniczych – wyjaśnił podinspektor Rafał Zemła, zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku piesi, rowerzyści i motocykliści stanowili 42% ofiar wszystkich wypadków drogowych w Polsce. Dla porównania dwa lata wcześniej było to 40%. Za używanie telefonu na przejściu grozi mandat nawet do 500 zł.

BNO

Skip to content