„Nie ma zbawienia bez Miłosierdzia” – Niedziela Miłosierdzia w parafii św. Faustyny

Fot. Radio Fiat/BNO

12 kwietnia w parafii św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie przeżywano uroczystą i pełną duchowej głębi Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta została ustanowiona na prośbę Pana Jezusa i przekazana światu przez św. Faustynę Kowalską – patronkę tej Wspólnoty. Już od rana wierni licznie gromadzili się w kościele, odpowiadając na zaproszenie do skorzystania z daru Bożego Miłosierdzia, szczególnie poprzez uczestnictwo w Eucharystii.

Tej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Duchowny wskazywał, że Miłosierdzie jest objawieniem bezpośredniej miłości Boga do ludzi, czego dowodem jest posłanie swojego Syna w Duchu Świętym.

– Miłosierdzie jest objawieniem miłości Ojca, który posyła Syna w Duchu Świętym, wprowadzając nas w Tajemnicę Trójcy Świętej i jej wspólnoty ukierunkowanej na dobro. Kościół uczy, że uczynki Miłosierdzia obejmują zarówno ciało, jak i duszę, dlatego należy je traktować integralnie. Choć łatwiej dostrzec potrzeby materialne, nie można pomijać wymiaru duchowego, który zobowiązuje m.in. do upominania błądzących, przebaczania, cierpliwego znoszenia krzywd oraz modlitwy za żywych i zmarłych. Miłosierdzie ma na celu przezwyciężanie zła i wymaga konkretnych decyzji w codziennym życiu.

Abp Wacław Depo dodał również, że Chrystus zwyciężył zło i śmierć w tajemnicy krzyża, której nie można oddzielać od zmartwychwstania, bo dopiero razem ukazują pełnię Bożej Miłości.

– Miłosierdzie objawia plan Ojca, którego wypełnieniem jest Jezus Chrystus – Król Miłosierdzia, zwyciężający zło i śmierć. Najpełniej miłość Miłosierna ukazała się w Misterium Krzyża, nierozerwalnie związanym ze zmartwychwstaniem. Dopiero w tej jedności odsłania się prawda o Chrystusie, który nie pozostaje odległy, lecz wychodzi ku człowiekowi, udzielając mu błogosławieństwa i odpowiadając na najgłębsze potrzeby serca – dodał abp.

W słowach homilii skierowanej do wiernych metropolita częstochowski zwrócił uwagę na fakt, że spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym pozostawia trwały ślad w życiu człowieka, prowadząc go ku głębszej wierze i odkrywaniu Bożej obecności w codzienności. Przypomniał także, że to w Bożym Miłosierdziu, a nie w ludzkiej sile, należy szukać zbawienia świata.

– […] Tylko Boże Miłosierdzie w Chrystusie zbawia świat. Nie robią tego układy militarne, polityczne rozejmy, czy równowaga sił atomowych. Każda minuta naszego czasu jest przeniknięta Tajemnicą Przemiany w Ciało i Krew na ołtarzach świata Chrystusa. To On nas zbawia i dlatego miał prawo powiedzieć – Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata […] – głosił abp Wacław Depo.

Po zakończeniu liturgii wierni mogli uczestniczyć w koncercie chóru Misericordia, który stał się modlitewnym przedłużeniem Eucharystii i pomógł jeszcze głębiej przeżyć tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Tego dnia parafia gościła również kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego, którzy wcześniej spotkali się z młodzieżą oraz służbą liturgiczną, dzieląc się swoim powołaniem i świadectwem wiary. O 15:00 (w Godzinie Miłosierdzia) parafianie zgromadzili się ponownie na adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wspólnej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Niedziela Miłosierdzia Bożego w parafii św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie

Skip to content