Niebawem w życie wejdą ułatwienia w rejestrowaniu pojazdów

Od 31 stycznia w życie wejdą nowe przepisy dotyczące rejestrowania samochodów. Po złożeniu stosownego wniosku będzie można zatrzymać dotychczasowe tablice rejestracyjne, nawet jeśli są z innej części kraju. Pozwoli to przy rejestracji na zaoszczędzenie czasu i kilkudziesięciu złotych.

Główny warunek jest taki, że tablice muszą być w dobrym stanie oraz ich wzór musi być aktualny. O szczegółach mówi Żaneta Ślęzak, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Częstochowy:

Nowy właściciel pojazdu będzie miał możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego bez względu na to, z jakiego województwa taki numer rejestracyjny pochodzi. Tablice muszą być utrzymane w należytym stanie i muszą być czytelne. Ten przepis dotyczy pojazdów, które zostały wcześniej zarejestrowane w Polsce. Do rejestracji pojazdu trzeba będzie przedłożyć te tablice w celu ich legalizacji. Ta możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie dotyczy czarnych tablic oraz białych z flagą PL.

Kolejną zmianą jest możliwość czasowego wyłączenia samochodu osobowego z ruchu drogowego. Takie rozwiązanie funkcjonowało dotychczas w stosunku do pojazdów ciężarowych i przyczep. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić kierowcom nieco na ubezpieczeniu OC, są jednak pewne warunki wyłączenia samochodu z ruchu:

Nowe przepisy umożliwią czasowe wycofanie samochodu osobowego z ruchu ale też tylko w przypadku konieczności wykonania naprawy, wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub w przypadku tzw. szkody istotnej. Taki samochód osobowy będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu. Później warunkiem przywrócenia pojazdu do ruchu będzie dodatkowego badania technicznego.

Ułatwienia pojawią się także w kwestii karty pojazdu oraz nalepki na szybę z numerem rejestracyjnym. Planowane jest zniesienie obowiązku ich wydawania, co przyniesie kolejne kilkadziesiąt złotych oszczędności przy rejestracji pojazdu sprowadzonego zza granicy, jednak te regulacje wejdą w życie dopiero we wrześniu.

Skip to content