Niedziałająca sygnalizacja świetlna w Częstochowie. Dlaczego tak się dzieje?

Ostatnimi czasy można zauważyć w Częstochowie niecodzienną sytuację. Sygnalizacja świetlna na niektórych skrzyżowaniach po prostu przestaje działać. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Świadkami takiej sytuacji mogliśmy być m.in. w piątek w godzinach popołudniowych na skrzyżowaniu ul. Bór z al. Niepodległości. Sygnalizacja świetlna została całkowicie wyłączona, przez co na drodze dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.

Przyczyną są trwające w Częstochowie remonty. Warto zauważyć, że do sytuacji dochodzi głównie w pobliżu trwających prac. Jak mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, takie usterki są usuwane:

Mogą wystąpić przejściowe kłopoty, ale są to sytuacje incydentalne, które mogą się zdarzyć przy przebudowie. Jeśli chodzi o to skrzyżowanie (ul. Bór i al. Niepodległości), problemy były chwilowe i związane z kablem zasilania. Zostały już rozwiązane. Wieczorami, czy w przypadku awarii, sygnalizacje są przełączane na światła pulsacyjne lub nie świecą się wcale. Są wtedy inne oznaczenia, do których musimy się stosować.

Bezpieczeństwo na drodze jest kluczowe, a niedziałająca sygnalizacja świetlna może prowadzić do ryzykownych sytuacji. O tym, jak zachować się w przypadku niefunkcjonowania znaków świetlnych, mówi Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

Każdy kierujący musi zwracać uwagę na znaki drogowe. Nie można jeździć na pamięć bez upewnienia się jaka organizacja występuje na drodze. Może się zdarzyć, że nastąpi tymczasowa zmiana organizacji ruchu lub sygnalizacja ulegnie awarii. Wtedy najważniejsze jest posiadanie wiedzy kto ma pierwszeństwo.

Dotyczy to każdego uczestnika ruchu, dodaje Sabina Chyra-Giereś. Przepisy mogą się również zmieniać, a kierowcy powinni się z nimi na bieżąco zapoznawać:

Zasady poruszania się po drogach powinien znać każdy, kto posiada uprawnienia do kierowania. Każdy ma obowiązek znać i respektować przepisy prawa oraz na bieżąco zapoznawać się z ich zmianami.

Brak działających świateł można było również dostrzec m.in. na skrzyżowaniu ul. Mikołaja Kopernika z ul. Puławskiego. Do takiej sytuacji doszło 28 lipca ok. godz. 9.00. Mimo konieczności korzystania z pozostałych znaków, w przypadku nie działania tych świetlnych, przejazd przez niektóre skrzyżowania jest zdecydowanie utrudniony. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w takich sytuacjach.

WB

Skip to content