W poniedziałek, 4 listopada w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze, odbyły się XV Zaduszki Katyńskie pt. „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”, których pomysłodawczynią jest Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.
W tegorocznej edycji konkursu – jak mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska – wzięło udział 3418 uczniów z województwa śląskiego:
– Z całego województwa śląskiego w konkursie wzięło udział 3418 uczniów. To na prawdę dosyć spora ilość uczniów zainteresowanych tych konkursem. Z całą pewnością można powiedzieć, że prawda o Katyniu dotarła niemalże do każdej szkoły w województwie śląskim. Sama formuła konkursu, nie taka prosta, udokumentować prawdę o Katyniu, ale młodzież z tym zadaniem poradziła sobie znakomicie.
Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół w województwie śląskim, dlatego Jadwiga Wiśniewska przekazuje jego organizację Instytutowi Pamięci Narodowej:
– Po 15 latach, po takim ogromnym zaangażowaniu młodzieży w województwie śląskim, myślę że nadszedł czas, aby ten konkurs stał się konkursem ogólnopolskim i takim instytucjonalnym, dlatego też dzisiaj, uroczyście przekazałam organizację tego konkursu do Instytutu Pamięci Narodowej. IPN ma oddziały w każdym województwie zatem instytucjonalnie będzie wstanie, organizację tego konkursu, na szczeblu już ogólnokrajowym unieść. Mam nadzieje, że IPN będzie kontynuował zapoczątkowaną przeze mnie tradycję Zaduszek Katyńskich tutaj, właśnie na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary, w kaplicy Golgoty Wschodów, w miejscu o którym marzył ks. prałat Peszkowski, który mówił przebaczamy, ale nie zapominamy.
Jak mówi dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, do tej pory IPN obejmował Zaduszki Katyńskie patronatem a w szczególności publikacje książkowe, które są efektem corocznego konkursu:
– Patronujemy konkursowi pani poseł Jadwigi Wiśniewskiej “Prawda i Kłamstwo o Katyniu:, właściwie od początku sprawujemy rodzaj takiego patronatu naukowego, w szczególności nad publikacjami, które są rezultatem każdej edycji tego konkursu. Mam ten przywilej śledzić kolejne edycje tego konkursu od 2010 roku, jestem też czytelnikiem każdej z tym pokonkursowych publikacji. Za każdym razem jestem ogromnie poruszony. Po pierwsze tym, że uczniowie wciąż znajdują nowe wątki tej historii i zbrodni Katyńskiej, wciąż odkrywają nowe postaci, wciąż docierają do nowych źródeł, albo do członków rodzin a ci z kolei udostępniają im pamiątki, fotografie rodzinne, innego rodzaju dokumenty ofiar zbrodni Katyńskiej.
Podczas uroczystości, europoseł Jadwiga Wiśniewska została nagrodzona złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum, z rąk dr Andrzeja Sznajdera:
– Za wieloletnią działalność na rzecz kształtowania postaw patriotycznych młodzieży, propagowanie wiedzy o historii Polski a w szczególności upamiętnianie ofiar zbrodni Katyńskiej i żolnierzy podziemia antykomunistycznego a przez powyższe działania, wspieranie ustawowej misji Instytutu Pamięci Narodowej, złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum oznaczona została pani poseł Jadwiga Wiśniewska.
Zgromadzonych gości powitał współorganizator wydarzenia o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry:
– Drodzy Państwo, to miejsce jest rzeczywiście szczególne, Golgota Wschodu i kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania, ono nam przypomina o tych, o których nam nie wolno nigdy zapomnieć, ponieważ pamięć o tych, którzy odeszli ale których życie i ofiara ich życia, związana była z naszą wolnością, to jest podstawowa powinność tych którzy korzystają z owoców ich życia, męczeństwa i cierpienia, dlatego cieszę się, ze po raz 15 możemy być na Jasnej Górze i uczestniczyć w tym finale konkursu “Prawda i Kłamstwo o Katyniu” połączonym z Zaduszkami Katyńskimi.
Na uroczystości głos zabrała również Lidia Burzyńska, posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej:
– W tym szczególnym miejscu, dla nas Polaków, patriotów oraz ludzi pamiętających o swoich korzeniach. Szanowna pani europoseł, to co pani robi dla młodego pokolenia, a więc dla was kochana młodzież, jest rzeczą najpiękniejszą, dlatego że gdyby nie ta działalność, gdyby nie ten stan poszukiwania prawdy o zbrodni w Katyniu, to bylibyśmy współcześnie ptakiem bez skrzydeł, który nie mógłby latać ani cieszyć nas na co dzień.
Pierwsze miejsce w konkursie „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”, w kategorii szkół podstawowych, pracą pt. „Różaniec z Katynia – drogą do prawdy” zajęła Dorota Nowak ze Szkoły Podstawowej im. ks. Kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi:
– Jestem laureatką konkursu “Prawda i Kłamstwo o Katyniu.”, zajęłam w tym konkursie literackim pierwsze miejsce. Moja praca dotyczy Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu. W tej pracy przedstawiam pierwsze tajemnice radosne, w których Janina szuka analogii do własnego życia. W tajemnicach radosnych są momenty z życia prywatnego Janiny, później Wielki Piątek bohaterka przeżywa tajemnice bolesne i nich również to, co się działo w obozie, jak traktowali ich rosjanie. Bardzo mnie to zainteresowało, czytałam, kilka artykułów o tym i stwierdziłam, że to jest osoba warta poświęcenia pracy konkursowej. Prawdę o Katyniu trzeba jak najbardziej rozpowszechniać, bo nie każdy o tym wie. Wiem od moich rówieśników, że jak się im powie o zbrodni katyńskiej, to nie bardzo wiedzą o co chodzi, więc postanowiłam, że ja również pragnę rozpowszechniać tę prawdę o zbrodni.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zapaleniem zniczy, upamiętniającym ofiary zbrodni Katyńskich pod jasnogórskim Epitafium Smoleńskim.