Weekend z historią rozpoczął się dzisiaj (15 czerwca) w miejscu nie do końca znanym mieszkańcom regionu częstochowskiego. A miejsce jest warte odwiedzenia i poznania. Grodzisko Gąszczyk, bo o nim mowa, położone jest w gminie Mstów, tuż obok Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Już po raz trzeci w tym historycznym miejscu zorganizowano Piknik Rycersko-Archeologiczny pod nazwą „Słowiański Gąszczyk – waleczni przodkowie”. O wydarzeniu opowiada Adam Markowski, zastępca wójta gminy Mstów:
– To już trzeci taki piknik. Przenieśliśmy imprezę na czerwiec, na końcówkę roku szkolnego. Specjalnie po to, żeby dać szansę dzieciom i młodzieży szkolnej na żywą lekcję historii, jak wyglądało, czy jak mogło wyglądać życie we wczesnym średniowieczu. A jest na co popatrzeć: wojowie, rycerze, mnóstwo najlepszych w Polsce rekonstruktorów, którzy wyjaśniają i pokazują, co się tutaj dzieje.
W trakcie pikniku skorzystać można z wielu atrakcji, między innymi poszukać skarbu w archeologicznej grze terenowej czy zdobyć certyfikat archeologa biorąc udział w mini wykopaliskach przygotowanych przez Dział Archeologii Muzeum Częstochowskiego. Jak powiedziała archeolog Magdalena Wieczorek-Szmal, piknik to świetna forma pokazania miejsc związanych z nasza najdawniejszą historią:
– Dzisiaj to miejsce ma niecodzienną oprawę. Grodzisko znowu tętni życiem. Odwiedziło nas mnóstwo dzieci. Archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego przenieśli się tutaj, uczestniczymy w pikniku. Przed kilkoma laty prowadziliśmy tu badania wykopaliskowe, a dzisiaj staramy się wszystkim opowiadać o tym, co odkryliśmy. A poza tym chcemy zaprezentować to miejsce, jako warte obejrzenia.
Teren grodziska stał się na czas pikniku wczesnośredniowieczną osadą. Odwiedzający mogą obejrzeć, jak w dawnych czasach wyglądała praca w warsztatach garncarskim, tkackim, skórniczym czy kowalskim i samemu spróbować coś wykonać. Mogą też skosztować słowiańskich potraw, przygotowanych zgodnie z recepturami historycznymi. Niewątpliwym atutem pikniku są pokazy uzbrojenia i walk prezentowane przez grupy rekonstrukcyjne.
– Jesteśmy tu pierwszy raz – mówi Marcin Kumięga z Bractwa „Wotczina Raróg” z Krakowa. – Ale wrażenia mamy bardzo zacne. Cieszymy się, że widzom podoba się to co robimy. To ma, w pewnym sensie, misyjny charakter. Oczywiście jest to dla nas pasja i przyjemność, ale jest też aspekt edukacyjny, co jest dla nas bardzo istotne.
Piknik Rycersko-Archeologiczny odwiedziły dzisiaj dzieci z częstochowskich i podczęstochowskich szkół, dla których możliwość zobaczenia, jak żyli ludzie przed wiekami, była najlepszą lekcją historii.
Z przygotowanych piknikowych atrakcji można będzie skorzystać również w sobotę 16 czerwca w godzinach od 9.00 do 18.00. Organizatorami wydarzenia są Gmina Mstów i Grupa Rekonstrukcyjna „Żelazny Wilk” przy współpracy Muzeum Częstochowskiego, Bractwa „Wotczina Raróg” oraz Jurajskiego Stowarzyszenia „Nowa Tradycja”.

ZD

Skip to content