We włoskim Greccio, w 1223 roku św. Franciszek postanowił stworzyć razem z mieszkańcami pierwszą żywą szopkę bożonarodzeniową. Franciszek chciał zobaczyć chociaż raz narodziny Bożej dzieciny na własne oczy.

Tradycja tworzenia szopek trwa do dzisiaj. Nie inaczej jest w Częstochowie. Nowoczesny pomysł, który powstał na odwzorowanie Groty Betlejemskiej w parafii św. Stanisława BM w Częstochowie, ma pokazać nam prawdziwe miejsce narodzenia Jezusa w Betlejem. Do przygotowania groty włączyli się parafianie wraz z Ks. Jackiem Michalewskim oraz plastyczką Mają Olszewską.

-Nawiązuje przede wszystkim do Betlejem, tej groty, którą się opiekują prawosławni, ale też franciszkanie. Chcemy by kawałek Ziemi Świętej był tutaj. Jeśli chodzi o wykonanie to bardzo dużo ludzi było w to zaangażowanych, każdy miał coś do zrobienia. Główna plastyczka to Maja Olszewska, której chcę bardzo serdecznie podziękować za to miejsce – miejsce, które przypomina nam Betlejem, dom chleba. – mówi ks. Jacek Michalewski, proboszcz parafii św. Stanisława BM.

Nad grotą wyświetlana jest prezentacja multimedialna ze zdjęciami noworodków z parafii. W tle słychać bicie serca, co symbolizuje nowe życie.

-Mała Dziecina przychodzi na świat, Bóg przychodzi na świat przyjmując ludzkie ciało, ale też rodzice jako, że należą do tych, którzy przekazują życie. Biorą udział w dziele stworzenia i dają życie dlatego chcieliśmy to pokazać. Sami parafianie wysyłali zdjęcia do tej szopki i właśnie one są. Przyszedłem, aby dać Wam życie i to przekazywanie życia jest tak piękne przez rodziców. To jest ich zadanie, obowiązek a jednocześnie piękne powołanie. – podkreśla ks. Jacek Michalewski.

Na nadchodzące święta ks. Jacek składa życzenia swoim parafianom, aby pomogli osobom niewierzącym dostrzec prawdziwy sens tajemnicy narodzenia Jezusa. Grota w parafii św. Stanisława skłania do pochylenia się nad Tajemnicą Wcielenia. Pokazuje, że Jezus przychodzi na świat, aby dać nam swoją miłość i zaprosić nas do swojego serca. Proboszcz parafii zaprasza do odwiedzenia groty i zgłębienia tajemnicy Bożego Narodzenia. Odwiedzając szopki bożonarodzeniowe pamiętajmy również o tej, która znajduje się w kościele Św. Stanisława BM w Częstochowie.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content