„Nigdy więcej wojny” to przedstawienie wokalno-teatralne oparte na słowach Św. Jana Pawła II. Inscenizacja ukazała niszczące skutki wojny w historii Narodu Polskiego.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Przeora Klasztoru Jasnogórskiego o. Mariana Waligóry. Spektakl wystawiono 26 listopada o godz. 18.00 w Auli Papieskiej na Jasnej Górze. Występ zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 47 im. Marii Konopnickiej w Częstochowie.

– Widowisko oparte jest na przemówieniu Ojca Świętego z 2003 roku, podczas modlitwy Anioł Pański. Papież wypowiedział te słowa dwukrotnie w obliczu konfliktu z Irakiem – przypomniała Anna Rybowicz, wicedyrektor placówki oraz współautor spektaklu.

O tych ważnych słowach Ojca Świętego Jana Pawła II mówiła także Katarzyna Smolarz, współtwórca przedstawienia oraz nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 47:

– Są to słowa, które przeszły do historii, dotykają każdego człowieka, w każdych czasach i chcemy się nimi kierować, stąd takie hasło. Samo przedstawienie zawiera patriotyczne piosenki oraz taniec. W zeszłym roku tańczyliśmy Poloneza, w tym roku jest to Walc. Inscenizacja zawiera ponadto różne scenki z życia patriotów i bohaterów, którzy żyli dla Ojczyzny i oddali za nią życie – tłumaczyła.

W spektaklu wzięło udział kilkadziesiąt dzieci w różnym wieku.

– Przedstawienie jest poświęcone niepodległości Polski, osobom, które walczyły oraz tym, którzy byli więzieni w Auschwitz. Młodzi ludzie powinni znać historię Polski i Polaków z czasów wojny, aby wydarzenia z tamtych lat nigdy się nie powtórzyły oraz, by móc zapobiegać tego typu sytuacjom – mówiła Lena Skolik z klasy VIII, pełniąca rolę narratora w przedstawieniu.

W oprawie narracyjnej występ prowadziła także Karolina Szymanek z klasy VIII. Gościnnie, obok uczniów Szkoły Podstawowej nr 47 wystąpiły także dzieci przygotowane przez Panią Edytę Oracz, nauczycielkę muzyki w Szkole Podstawowej nr 48 w Częstochowie. Radio Fiat objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

BNO

Skip to content