Noc Muzeów w Częstochowie – Katarzyna Ozimek gościem Poranka Radia Fiat

Muzeum Częstochowskie to jedna z największych placówek kulturalnych w naszym mieście. W kilku lokalizacjach prezentuje zbiory dotyczące m.in. historii Częstochowy, ale też liczne wystawy czasowe dotyczące twórczości lokalnych artystów, zagadnień historycznych, czy kulturowych. To wszystko będzie można zobaczyć już 13 maja, podczas częstochowskiej Nocy Muzeów. O tym wydarzeniu w Poranku Radia Fiat mówiła Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego.

Inicjatywa ma na celu edukację lokalnej społeczności poprzez promocję muzealnej oferty. Czy wieczór jest odpowiednią porą do zwiedzania, wyjaśnia Katarzyna Ozimek:

– Ogląda się inaczej niż zwykle, gorąco do tego zachęcam. Ta noc tworzy zupełnie inny klimat do zwiedzania. Pojawia się również odświętna atmosfera, ponieważ już niebawem Dzień Muzealnika – święto muzeów.

Jak się okazuje – w naszym mieście będzie się sporo dziać, a każdy zwiedzający pozna szczegóły wielu wydarzeń historycznych:

– Opowieści kuratorskie są na wystawach stałych, ale będzie można ich posłuchać także na wystawach czasowych. Niebawem dobiegnie końca wystawa o dzielnicy Błeszno. Muzeum Częstochowskie prowadzi cykl o dzielnicach miasta. Będzie możliwość spotkania z dr. Juliuszem Sętowskim, kierownikiem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Z kolei na wystawie „Na Kresy po zdrowie – o uzdrowiskach ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”, swoimi opowieściami uraczy Tomasz Kuba Kozłowski – kolekcjoner, autor wystawy i scenariusza. Kozłowski porywa słuchaczy, ma piękny głos. Nie znam nikogo, kto mógłby myśleć o czymkolwiek innym niż o tym, co aktualnie opowiada. Przedstawiane są przez niego szalenie interesujące ciekawostki nt. Uzdrowisk.

Kolejną propozycją przygotowaną przez Muzeum Częstochowskie jest etnobotanika, zielnikowa przygoda, ale również świat naparów, wyciągów i eliksirów. Więcej mówi o tym, Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego:

– To propozycja warsztatów dla dzieci. Spotkamy się na nich w kamienicy mieszczańskiej przy ul. Katedralnej. Zajęcia o nazwie „Mały botanik – zielnikowa przyroda” to warsztaty przyrodniczo-etnograficzne. Poprowadzą je Elżbieta Janik z działu przyrody oraz Agnieszka Ciuk-Koćwin z działu etnografii. Uczestnicy będą mogli się zapoznać z zielnikami ze zbiorów, a także wykonać własne prace. Odbędzie się również wykład kierowniczki działu etnografii, Eweliny Mędrali-Młyńskiej. Jego temat to „Etnobotanika w muzeum. W świecie naparów, wyciągów, eliksirów. Botaniczne właściwości ziół oraz ich zastosowanie w tradycji ludowej”. Warto wspomnieć, że projekt będzie kontynuowany, ponieważ otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opis wszystkich prezentowanych wystaw oraz wszelkie informacje dotyczące „nocnego zwiedzania” dostępne są na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego.

 

Skip to content