Jeszcze tylko do 30 września będzie można wziąć udział w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Z tego powodu Centralne Biuro Spisowe podjęło decyzję o zorganizowaniu na terenie całego kraju akcji pt. „Noc Spisowa”, podczas której będzie można spisać się w urzędach gmin. Osoby, które nie wezmą udziału w spisie będą karane grzywną w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Więcej nt. przygotowywanej „Nocy Spisowej” w Częstochowie mówi koordynator w Gminnym Biurze Spisowym Anna Król-Wiśniewska: – W celu zapewnienia wysokich wyników spisu ludności CBS zorganizowało Noc Spisową na terenie całej Polski. W urzędach miast, gmin czy urzędach statystycznych w sobotę 25 września będzie prowadzony dyżur rachmistrzów. Jest to akcja przeznaczona głównie do spotkań fizycznych, jednak będzie możliwość skontaktowania się z rachmistrzem także telefonicznie.

Według danych statystycznych wynika jasno: jedna trzecia mieszkańców Częstochowy nadal nie wzięła udziału w spisie. Obserwowane od zeszłego tygodnia wzrosty ruchu czy to na infolinii czy w punktach fizycznych są spowodowane tym, że częstochowianie zwyczajnie „czekali do ostatniej chwili”. Urzędnicy przypominają jednak, że możliwym jest by jedna osoba dokonała spisu całej rodziny, nie tylko w internecie. Chcąc uzupełnić dane wszystkich członków naszej rodziny potrzebować będziemy jedynie ich numery pesel.

Przypominamy, że „Noc Spisowa” zostanie przeprowadzona w sobotę 25 września w godz. od 8.00 do 24.00. Częstochowianie będą mogli się spisać w dwóch punktach: w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 oraz w Oddziale Urzędu Statystycznego w Katowicach, przy Alei Niepodległości 20/22.

Skip to content