Nowa figura Matki Bożej w parafii św. Piotra i Pawła

Fot. Radio Fiat

W parafii św. apostołów Piotra i Pawła odbyła się uroczystość, podczas której poświęcono nową figurę Matki Bożej. Teraz znajduje się ona na lisienieckiej Kalwarii. Poświęcenia dokonał przewodniczący uroczystości bp Łukasz Buzun z diecezji kaliskiej.

Powodem postawienia i poświęcenia nowej figury było zbezczeszczenie poprzedniej. Ks. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii apostołów Piotra i Pawła, mówi więcej o okolicznościach uszkodzenia wizerunku Matki Bożej, a także o samej uroczystości poświęcenia:

Stało się tak, że chcieliśmy w ten sposób dopełnić wynagrodzenia, które było związane ze zbezczeszczeniem figury Matki Bożej. Nastąpiło to w marcu tego roku. Ks. bp Łukasz Buzun odprawił Mszę św., a w homilii podkreślał, że mamy pamiętać o przodkach. Tak, jak Maryja rozważała w swoim sercu słowa Jezusa, my także mamy wracać do tego, co było siłą.

Nowa figura jest trochę inna. Jest przede wszystkim minimalnie większa i wykonana z marmuru. Poprzednia figura była bardziej podatna na uszkodzenia:

Ta obecna figura jest rzeźbą w marmurze i waży ponad 300 kg. Można powiedzieć, że jest monumentalna. Poprzednia figura była delikatna i łatwo można było ją uszkodzić.

Zniszczona figura Matki Bożej nie została jednak wyrzucona. Została sklejona i aktualnie znajduje się wewnątrz kościoła, przy ołtarzu:

Nasi parafianie zapragnęli przygarnąć Matkę Bożą, która w tym momencie jest czczona w kościele. Niektórzy z nich dość mocno związali się z nowym wystrojem świątyni. Przez cały Wielki Post modliliśmy się to tej figury, wynagradzaliśmy Bogu zniewagi wyrządzone Matce Najświętszej.

Poprzednia figura stała na ziemi. Jej następczyni została wyniesiona na dość wysokim kopcu, na którym wszyscy mogą podziwiać jej piękno.

WB

Skip to content