We wtorek, 2 lipca odbyło się otwarcie Centrum Symulacji Medycznych Ratownictwa Medycznego. Wydarzenie miało miejsce w budynku UJD przy al. Armii Krajowej 13/15. Część zaplecza przebudowana została na potrzeby szkoleniowo – egzaminacyjne w zakresie ratownictwa.

Rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, nie kryła zadowolenia z kolejnej udanej inwestycji na częstochowskiej uczelni:
– Bardzo się cieszę, ponieważ jest to kolejny etap realizacji zmierzenia do tzw. wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, niezbędnego dla kierunków medycznych, przede wszystkim dla kierunku lekarskiego. To jest bardzo ważna i duża inwestycja. Pozyskaliśmy środki z Urzędu Marszałkowskiego na zakup karetki. To jest drogie urządzenie, ale bardzo potrzebne. Studenci współcześnie kształtujący się na kierunkach medycznych muszą dużo zajęć odbywać właśnie w warunkach symulacji. I bardzo pomaga w przyszłej pracy, a przede wszystkim pomaga też w zdaniu egzaminu, trudnego egzaminu, który będzie obowiązywał od nowego cyklu, zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa. Także każdy element związany z naszą karetką symulacyjną jest bardzo korzystny dla Collegium Medicum, dla uczelni, a przede wszystkim dla studentów.

Rektor-elekt prof. dr hab. Janusz Kapuśniak zaznaczył, że uczelnia ma plan na rozwój w kolejnych latach:
– Jeżeli chodzi natomiast o przyszłościowe plany, wiadomo, że uczelnia oraz ja jako Rektor-elekt, mamy bardzo kompleksowe pomysły, jeżeli chodzi o rozwój zarówno kształcenia, jak i rozwój badań naukowych w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Bo oczywiście oprócz ratownictwa medycznego mamy szereg innych kierunków, które się wpisują w ten zakres. To jest przede wszystkim kierunek lekarski, na który aktualnie prowadzimy już po raz trzeci nabór. Mamy oczywiście fizjoterapię, mamy wychowanie fizyczne, mamy dietetykę, która też częściowo jest przypisana do nauk o zdrowiu i dla tych kierunków widzimy bardzo dużą przyszłość, a jednocześnie widzimy też bardzo duży odzew ze strony młodzieży, którzy bardzo chętnie podejmują studia.

Jak powiedział prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. prof. UJD Zygmunt Bąk, proces przygotowania wydziału do zapewnienia studentom odpowiedniej bazy kształcenia składał się z kilku etapów:
– Zaczęliśmy gdzieś 10 lat temu od budowy pracowni podstawowych umiejętności pielęgniarskich koniecznej dla realizacji licencjackiego oraz magisterskiego toku studiów pielęgniarskich. Później dzięki dotacjom Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ta pracownia została rozbudowana. Finalny etap mono profilowego centrum to jest projekt Ministerstwa Zdrowia za 2,2 mln zakończony w roku ubiegłym. Ostatni etap, który oglądamy to jest pracownia ratownictwa medycznego związana z nowo uruchomionym kierunkiem ratownictwo medyczne.

– Nowo powstałe centrum będzie przede wszystkim idealnym miejscem kształcenia dla studentów z różnych kierunków – wspomina prodziekan Collegium Medicum dr Magdalena Myga–Nowak:
– To olbrzymi nakład finansowy, ale też zaangażowanie wielu osób w Centrum Symulacji Medycznej przygotowanej stricte dla ratowników medycznych. Będziemy prowadzić zajęcia nie tylko dla tego kierunku, ale też dla innych kierunków, na których występuje taki przedmiot jak pierwsza pomoc przedmedyczna. To centrum skonstruowaliśmy tak, aby było wielozadaniowe i pozwoliło na kształcenie przede wszystkim ratowników medycznych, ale też wspierało inne kierunki medyczne i paramedyczne.

Kanclerz UJD mgr inż. Maria Róg przedstawiła, jakie zmiany wprowadzono na wydziale w związku z otwarciem Centrum Symulacji Medycznych Ratownictwa Medycznego:
– Dla rozwijającego się nowo powstałego kierunku ratownictwo medyczne przygotowaliśmy zabudowę tarasu, który był wtedy tarasem widokowym na poziomie parteru. Zabudowę pod salę ćwiczeń z wykorzystaniem ambulansu. Wyodrębniliśmy z tej części sali ćwiczeniowej symulację mieszkania, centrum powiadamiania ratowniczego. Udało się z części pomieszczeń zrobić drugą szatnie, bo jedną mamy przy głównym wejściu, z drugiej szatni udało się wygospodarować salę audiowizualną dla bezpośrednio omówienia wyników tych ćwiczeń. Wszystko jest ze sobą połączone, są okna weneckie, będzie można kontrolować prace studentów. Udało się również jeszcze część wygospodarować zaplecze i toalety dla niepełnosprawnych.

Przygotowanie centrum symulacji kosztowało ponad 1,6 mln zł. W budynku będzie funkcjonować sala ćwiczeń z wykorzystaniem ambulansu, wydzielone pomieszczenie, które symulować ma mieszkanie, centrum powiadamiania ratunkowego oraz sala audiowizualna.

Nowa inwestycja UJD otwarta
PJU

Skip to content