Nowa pracownia akceleratorowa na Parkitce

16 sierpnia w Zakładzie Radioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie miało miejsce otwarcie nowoczesnej pracowni akceleratorowej, do której został zakupiony akcelerator Versa HD.

Dzięki nowemu sprzętowi możliwe będzie leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków nowotworowych. Zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz Województwo Śląskie.

– Zakup nowoczesnego akceleratora przez nasz szpital pozwoli na wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, które były do tej pory niedostępne w regionie częstochowskim. Wpłynie to na poprawę efektywności oraz wzrost bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów. Warto dodać, że dostęp do tak zaawansowanej technologii był do tej pory możliwy wyłącznie w najlepszych ośrodkach onkologicznych – zwrócił uwagę Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Akcelerator Versa HD firmy Elekta, który został zakupiony przez Szpital na Parkitce jest stosowany w radioterapii i zabiegach radiochirurgii. To jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym urządzeń tego typu.

– Pozwala zminimalizować wpływ leczenia onkologicznego na jakość życia pacjenta, ograniczyć ekspozycję tkanek na naświetlanie i zmniejszyć skutki uboczne terapii – mówił dr Mariusz Syguła, kierownik pracowni akceleratora liniowego i Zakładu Radioterapii.

Władze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce oraz włodarze województwa śląskiego jednogłośnie podkreślają, jak istotny dla całego regionu jest stały rozwój nowoczesnych technologii w leczeniu chorób onkologicznych. Izabela Domogała, Wicemarszałek Województwa Śląskiego zapowiada utworzenie w szpitalu na Parkitce kompleksowego centrum leczenia chorób nowotworowych.

– Mamy cel, aby stworzyć w tym miejscu naprawdę duże centrum onkologiczne. Chcemy tu zainwestować kolejne 30 mln zł po to, by skupić usługi leczenia w jednym miejscu tak, by było to wygodne i komfortowe dla pacjentów. Kolejne duże otwarcie na Parkitce będzie mieć miejsce w grudniu bieżącego roku – tłumaczyła Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Wśród zaproszonych gości był. m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który z uznaniem odniósł się do stale udoskonalanej kondycji szpitala.

– Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym bardzo ważnym dla wielu wydarzeniu. Uznając dobro, które jest naszym udziałem i które będzie służyło ludziom, wchodzę z radością i wdzięcznością do tego zespołu szpitalnego oraz do wszystkich, tutaj służących z darem modlitwy – powiedział abp Wacław Depo.

Zakup akceleratora to kolejne z działań mających na celu poprawę jakości i skuteczności terapii. Obecnie trwają również prace nad projektem budowy trzech sal operacyjnych o profilu onkologicznym wraz z niezbędną modernizacją sali wybudzeń i Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi.

BNO

Skip to content