Nowa rzeczywistość drogowa nie rozpieszcza również pasażerów MPK

Przebudowa al. Wojska Polskiego budzi emocje już od ponad roku. Niedawno weszła w kolejną fazę, natomiast cały ruch z DK91 skierowano na centrum miasta. Wszystko wskazuje na to, że czekają nas większe korki niż w czasie przebudowy torowiska tramwajowego. Trudności te przekładają się także na punktualność komunikacji miejskiej, o czym coraz dotkliwiej przekonują się pasażerowie MPK.

Zapytaliśmy użytkowników komunikacji miejskiej jak się jeździ autobusami w ostatnich dniach w okolicach centrum i Starego Miasta. Jak podkreślają, zależy od kierunku, jednak na wszystkich liniach widać skutki zamknięcia al. Wojska Polskiego:

Opóźnienia w przejazdach autobusów są nie do uniknięcia w warunkach drogowych Częstochowy, ponieważ miasto prawie nie dysponuje buspasami. Jednak w przeciwieństwie do innych miast mamy całkowicie wydzielone torowisko tramwajowe. Rzecznik MZD Maciej Hasik, omawiając reorganizację ruchu wprost zachęcał, by w miarę możliwości pasażerowie i kierowcy przesiedli się na tramwaj:

Tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywać do końca budowy późną jesienią przyszłego roku. Na osi północ-południe najszybszym środkiem transportu będzie tramwaj – zachęcamy do korzystania z tej komfortowej, bezpiecznej i szybkiej formy podróży. Jeśli musimy poruszać się prywatnym samochodem, to warto rozważyć czy poprzez autostradową obwodnicę miasta nasza podroż, mimo dłuższej trasy, nie będzie trwała krócej.

W najbliższych dniach raczej nie ma co się spodziewać poprawy w płynności ruchu. Pocieszające informacje płyną jednak z Policji. Jak zapewnia podkom. Sabina Chyra-Giereś, Wydział Drogowy KMP w Częstochowie stale monitoruje płynność ruchu, zwracając uwagę na potencjalne usprawnienia:

W związku ze zmianami w organizacji ruchu apelujemy o dostosowanie prędkości i techniki jazdy samochodem do warunków, które panują aktualnie na tych drogach. Policjanci z częstochowskiej drogówki na bieżąco monitorują natężenie ruchu. Wszelkie ujawnione nieprawidłowości w zakresie zmian w organizacji ruchu, bądź też sugestie, na bieżąco będą przekazywane i konsultowane z Miejskim Zarządem Dróg.

Złośliwi twierdzą, że częstochowska drogówka niebawem przestanie kontrolować prędkość, trzeźwość i wystawiać mandaty, bo wszyscy funkcjonariusze zostaną przydzieleni do kierowania ruchem na sparaliżowanych skrzyżowaniach. Docelowo może się to okazać najlepszym, acz niewykonalnym pomysłem. Jednak dzięki takiemu posunięciu ruch być może zyskałby na płynności, a miejskie autobusy zaczęłyby jeździć punktualnie.

Skip to content