Nowe 500+ już od 1 lipca

Rozszerzenie programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko było tematem konferencji prasowej parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, które miało miejsce 29 czerwca. Spotkanie odbyło się z ramienia posła Szymona Giżyńskiego, prezesa Zarządu Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Znowelizowany program rusza od dziś i obejmie wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Obecna na konferencji europoseł Jadwiga Wiśniewska zaznacza, że ewolucja programu jest konieczna, a opozycja, negując pomysł, obraża w konsekwencji wszystkie polskie rodziny wspomagane z dotacji.

– Program 500 plus, który zrealizowaliśmy, teraz tak naprawdę się dopełnia. Nasi oponenci polityczni nazywają ten program rozdawnictwem oraz „kupowaniem” głosów. Swoją agresją przedstawiciele tzw. totalnej opozycji obrażają de facto wszystkie polskie rodziny, które z tych programów korzystają. Patrząc na politykę prorodzinną w Unii Europejskiej, można dostrzec, że takie programy, ale o wiele wyższym zakresie funkcjonują we wszystkich państwach UE. Nikomu z europejskich polityków nie przyszłoby do głowy powiedzieć, że jest to rozdawnictwo. Programy takie wspierają politykę prorodzinną i dzietność. Nasz kraj jest starzejącym się narodem, a zadaniem Państwa jest zadbanie o korzystną demografię – komentowała europoseł.

Rozszerzony program obejmie dodatkowo blisko 4,5 miliona rodzin w całej Polsce, czyli około 6,5 miliona dzieci.

– Rozmawiając ze znajomymi nauczycielami dowiedziałam się, że program ten zlikwidował tzw. jednodniowe zwolnienia ze szkoły, które były przynoszone w dniu wycieczki lub innego wyjazdu, bo zwyczajnie nie było rodziców na to stać. W taki sposób likwidujemy biedę. Za naszych poprzedników polska bieda miała twarz dziecka i tak mówią dane Eurostatu. Dziś ta sama organizacja podaje, że Polska najszybciej pośród wszystkich państw członkowskich wyprowadza dzieci z ubóstwa. Skoro polityka w swoim założeniu jest sztuką czynienia dobra, to trzeba zrobić wszystko, żeby polskie dzieci nie były głodne, żeby mogły się rozwijać, korzystać z dodatkowych zajęć. Polskie matki dobrze wiedzą, na co wydać te pieniądze. Bardzo mnie boli, że przez totalnych polityków z „tęczowej koalicji” ci ludzie są po prostu obrażani – dodała Jadwiga Wiśniewska.

Od 1 lipca istnieje możliwość składania wniosków w ramach rozszerzonego programu Rodzina 500 plus – na razie online. Pierwsza tura świadczeń ma zostać wypłacona do 31 października, z wyrównaniem od 1 lipca.

BNO
Foto: jadwigawisniewska.pl