Nowe korony Maryi

Dokładnie rok temu, 28 lipca 2016 roku, Ojciec Święty Franciszek odwiedził Częstochowę. Był to niezwykły czas trwających wówczas Światowych Dni Młodzieży. W tym roku, kiedy Jasna Góra obchodzi jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, Ojcowie Paulini postanowili uczcić chwile wizyty papieża Franciszka w Częstochowie. Doskonałą okazją do zaakcentowania wzniosłości tego wydarzenia będzie nałożenie na Obraz nowych koron pobłogosławionych przez Ojca Świętego. Jego fundatorami są wierni z Włoch z diecezji Crotone.

Jak podkreślał o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy jasnogórskiego klasztoru, w czasie poprzedzającej uroczystości konferencji prasowej, jest to święty czas. Wielki jubileusz 300-lecia Koronacji jest czasem łaski i czasem odczytywania na nowo roli Jasnej Góry i Matki Bożej Jasnogórskiej w dziejach Kościoła, w dziejach narodu i naszej historii, ale i dziś:

– Chcemy, żeby ten jubileusz oddziaływał na nasze pokolenie, dlatego ten jubileusz organizujemy i dlatego ten jubileusz czcimy. Staramy się, aby te uroczystości miały szczególny charakter, aby naród polski na nowo zobaczył kogo ma między sobą – naszą Matkę, Jasnogórską Panią – jak jest ona wspaniała i ważna dla nas wszystkich. Dla naszego życia.

O. Sebastian Matecki wspomniał, że Jasna Góra nie planowała przygotowywania specjalnych koron na jubileusz. Pojawił się jednak pewien dobrodziej z Włoch:

– Artysta włoski, który bardzo kocha Matkę Bożą Jasnogórską zapragnął coś uczynić dla Jasnej Góry. Tu padła decyzja o replice koron Klemensa XI. Te korony zostały sporządzone przy współudziale darczyńców z włoskiej diecezji Crotone. Ta diecezja fundując korony bardzo zbliżyła się do Jasnej Góry.

Korony są repliką diademów ofiarowanych przez papieża Klemensa XI trzysta lat temu, w związku z pierwszą poza Rzymem koronacją Obrazu. W koronach stworzonych przez Włocha zostały zrobione trzydzieści dwa otwory, w których umieszczone zostały trzydzieści dwa błękitne topazy, w dwunastu gwiazdach na koronie umieszczonych zostało z kolei trzysta błękitnych topazów.

SW