Nowe nazwy ulic w Częstochowie

Fot. Radio Fiat

Gustaw Gracki, Jerzy Duda-Gracz, Wojciech Kilar, Edward Reszke – już niedługo staną się patronami kilku ulic w Częstochowie. W mieście będą też ul. Bażantowa i Czereśniowa. Taka decyzja zapadła 8 czerwca na sesji rady miasta.

Imię Gustawa Grackiego otrzymała boczna ulica od ulicy Ostatniej, położona w bliskim sąsiedztwie ulicy Powstańców Warszawy. Gustaw Gerard Gracki był żołnierzem Armii Krajowej oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy tłumaczy, że Gracki był też znanym częstochowskim pedagogiem.

– Wychował się na Kresach Wschodnich, a w czasie okupacji mieszkał z rodzicami przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Żołnierzem ZWZ-AK został, przyjmując pseudonim ,,Junek”. W czasie powstania walczył w 6. kompanii „Wawer” batalionu „Kiliński” w rejonie Śródmieście – Północ. Po upadku powstania trafił do niemieckiego obozu Braunschweig. Do Polski wrócił w 1947 roku, odnajdując swoich rodziców w Częstochowie. Uczył się w Gimnazjum dla Pracujących, będąc jednocześnie zatrudnionym jako kancelista w Urzędzie Miasta Częstochowy w Zarządzie Mienia Porzuconego. Po maturze studiował polonistykę na UJ. Uczył w częstochowskim Liceum TPD nr 1 (późniejszym ,,Mickiewiczu”), potem w Studium Nauczycielskim i Liceum Korespondencyjnym dla Pracujących, a dodatkowo także w Szkole Pielęgniarskiej, Szkole Położnych i Liceum Felczerskim. Od 1969 związał się z II LO im. R. Traugutta, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora.

Gustaw Gerard Gracki odznaczony został m.in. Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Powstania Warszawskiego oraz Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Patronem bocznej drogi od ul. Zakopiańskiej został Jerzy Duda-Gracz. Częstochowianin, absolwent obecnego Zespołu Szkół Plastycznych i katowickiego Wydziału Grafiki. Jego obrazy rozpoznawalne są przez miłośników malarstwa na całym świecie. Jak mówi Marcin Breczko, imiona Edwarda Reszke oraz Wojciecha Kilara będą nosić dwie boczne drogi od ul. Poleskiej.

– Edward Reszke był światowej sławy śpiewakiem (bas), jednym z utalentowanej trójki rodzeństwa, obok Jana i Józefiny. Ponad 300 razy występował w Royal Opera House w Londynie, był solistą nowojorskiej Metropolitan Opera. Wystąpił w 679 przedstawieniach – znany był przede wszystkim z roli Mefista w operze ,,Faust” Gounoda. Był właścicielem miejscowości Garnek, gdzie wybudował dwór. Pochowany został na cmentarzu w Borownie w powiecie częstochowskim. Imię artysty jest jednym z symboli dziedzictwa kulturowego regionu częstochowskiego – mimo braku udokumentowanych bezpośrednich związków jego osoby z samym miastem. Istnieje „Szlak Reszków”, służący m.in. promocji regionu, a w samej Częstochowie – w Filharmonii Częstochowskiej – odbywa się konkurs dla młodych wokalistów im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Z kolei Wojciech Kilar był pianistą i kompozytorem, najbardziej znanym jako autor muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Ważne miejsce w jego twórczości zajmowała muzyka inspirowana chrześcijaństwem – sam kompozytor należał do konfraterni zakonu paulinów.

Paweł Ruksza, radny Miasta Częstochowy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości dodaje, że wprowadzenie nazewnictwa ulic nie wiąże się z wymianą dokumentów tożsamości mieszkańców.

– Nie ma tutaj żadnego zagrożenia. Mieszkańcy nie mają się o co martwić, ponieważ nazwy zyskały małe uliczki boczne od większych ulic.

W Częstochowie pojawi się też ulica „Czereśniowa”, którą zostanie boczna droga wewnętrzna od ul. Sztormowej

ABK

Skip to content