Fot. Radio Fiat

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie pojawiły się nowe eksponaty. Albę oraz egzemplarz Biblii Tysiąclecia należące do Ojca Świętego, w roku setnej rocznicy jego urodzin, przekazał ks. Janusz Ryszard Bednarczyk z archidiecezji krakowskiej.

Eksponaty to kolejne nowe pamiątki. Przypomnijmy, że niedawno muzeum pozyskało do swoich zbiorów m.in. reprint pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga. Oryginał jest jednym z 19. zachowanych kompletnych egzemplarzy dwutomowej Biblii, wydrukowanych w połowie XV w. Albę papieską oraz Biblię Tysiąclecia, należące do św. Jana Pawła II będzie można zobaczyć już niedługo w sali eksponatów. O tym, w jaki sposób trafiły do Częstochowy, mówi Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali.

– Osiem lat temu zadzwonił do mnie ksiądz z archidiecezji krakowskiej z prośbą, żebym przyjechał następnego dnia i odebrał albę św. Jana Pawła II. Chciał ofiarować ją dla muzeum. Niestety ze względu na obowiązki nie mogłem tak szybko się z nim spotkać. Przyjechałem do Krakowa dopiero za kilka dni. Niestety ks. Janusz rozmyślił się i wróciłem do Częstochowy z pustymi rękoma. Kilka tygodni temu duchowny ponownie zaproponował przekazanie alby. Powiedział, że obserwuje nasze działanie i podoba mu się to, co robimy. Otrzymaliśmy albę oraz Biblię Tysiąclecia Jana Pawła II.

Pamiątki ofiarował do muzeum ks. Janusz Bednarczyk. Jak mówi, jedną z nich otrzymał jeszcze w czasach, kiedy pełnił funkcję wikariusza parafii Świętego Krzyża w Zakopanem.

– Przyjmowałem święcenia diakonatu 14 kwietnia 1973 roku. Na Mszy św. był cały rocznik wraz z moją rodziną. Po Mszy św., podczas śniadania, ks. kard. Karol Wojtyła poprosił ks. Dziwisza o przyniesienie Pisma św., z którego codziennie się modli. Przyszły papież wpisał dla mnie dedykację na pamiątkę święceń diakonatu.

Albę ks. Bednarczyk otrzymał w 1984 roku, kiedy wraz z grupą górali przyjechał do Castel Gandolfo na spotkanie z Janem Pawłem II.

Wszystkie pamiątki znajdujące się w muzeum mają przybliżać zwiedzającym postać św. Jana Pawła II, jego nauki oraz świadectwo życia. Eksponaty oglądać można od wtorku do piątku w godz. 10-15 oraz w soboty od 12 do 15.

ABK

Skip to content