Jeden z obecnie działających parkomatów w Częstochowie/fot. Radio Fiat

W Częstochowie zostaną wymienione wszystkie parkomaty funkcjonujące dotychczas na terenie Strefy Płatnego Parkowania. Instalacja pierwszych spośród 162 urządzeń ma rozpocząć się jeszcze w kwietniu. Komplet nowych automatów ma służyć częstochowskim kierowcom już od połowy maja.

Nowe parkomaty, podobnie jak dotychczasowe, nie będą wydawać reszty przy płaceniu gotówką. Umożliwią natomiast szereg sposobów płatności bezgotówkowych.

– Będą to np. płatność metodą bezstykową w technologii PayPass, PayWave oraz blikiem. Możliwe będzie także wykupienia e-biletu bez potrzeby wracania się do pojazdu. Dostępna będzie również funkcja przedłużania wykupionego czasu parkowania. Co ważne, w celu usprawnienia transakcji i ich kontroli, w nowych parkomatach konieczne będzie wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu przy każdorazowym zakupie biletu, co pozwoli na łatwiejszy sposób weryfikacji pojazdów oraz rozpatrzenia ewentualnych reklamacji. Obsługa parkomatów będzie odbywać się poprzez czytelne i intuicyjne kolorowe ekrany dotykowe o przekątnej 7,5” – mówił Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.

Do dyspozycji kierowców wciąż pozostają aplikacje sześciu operatów płatności mobilnych, co jeszcze bardziej ułatwi wykupienie miejsca do zaparkowania. O ile większość mieszkańców uważa, że wymiana parkomatów na nowe to dobry pomysł, odrębną kwestią pozostaje zwiększenie strefy płatnego parkowania w Częstochowie.

– Uważam, że jest to dobry pomysł, przy czym chciałabym jednocześnie powiedzieć, że tych miejsc do parkowania jest zdecydowanie za mało, szczególnie na osiedlach mieszkaniowych – mówiła jedna z mieszkanek miasta.

– Nie używam kart do płacenia w parkomatach, ponieważ jestem z tych „starochrzestnych” – stwierdził w oryginalny sposób mężczyzna.

– Płatne parkowanie i duża liczba tych stref jest dla mnie bez sensu. Prowadzę dwie działalności w Częstochowie i poruszam się po różnych terenach, także po Śląsku. Wydaje mi się, że w innych miastach mogę znaleźć więcej miejsc do parkowania, gdzie te strefy nie są tak zaostrzone, jak tu – podsumował częstochowianin.

Zgodnie z podjętą w lutym uchwałą Rady Miasta Strefa Płatnego Parkowania w Częstochowie zostanie powiększona od 4 maja. Dotyczy to m.in. regionów ul. św. Barbary, ul. Klasztornej, ul. Rocha, ul. Ogrodowej, ul. Wręczyckiej czy Rynku Wieluńskiego. Zakup parkomatów i stosownych systemów integrujących całość kosztował miasto ponad 6,5 mln zł i został zrealizowany przez Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie.

BNO

Skip to content