Nowe sposoby kontroli jakości powietrza

Częstochowa, razem z Instytutem Technologii Paliw i Energii w Zabrzu przystąpiła do europejskiego projektu Life pod nazwą „Śląskie. Przywracamy błękit”. Program Life, poświęcony jest wyłącznie współfinansowaniu projektów dotyczących ochrony środowiska, a głównym celem wdrażanie unijnej polityki nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu. Program Life funkcjonuje nieprzerwanie od 1992 roku.

Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii w Zabrzu, mówi o celach projektu:

– Chcemy przede wszystkim w projekcie wypracować powtarzalne procedury i dobre przykłady, jak ograniczać emisję. Nasz program składa się z elementów o charakterze różnego rodzaju pilotaży, gdzie mamy wybrane miasta i gminy partnerskie, w których realizujemy poszczególne fragmenty projektu, żeby skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem w województwie śląskim.

Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu miasta w Częstochowie mówi o wpływie projektu na nasz region:

– Dzięki temu projektowi są realizowane zapisy wojewódzkiej uchwały antysmogowej. W dziesięciu gminach w województwie rozpoczęto pomiary stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w bezpośrednim sąsiedztwie kominów wybranych domów, za pomocą drona. W naszym mieście te pomiary są realizowane w dzielnicy Stradom i będą realizowane przez 5 sezonów grzewczych, czyli 5 lat. Drony pomiarowe mają się pojawiać w godzinach od 10 do 17, aby nie zakłócać spokoju. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie działań naprawczych, które poprawią jakość powietrza, co w konsekwencji ma spowodować ograniczenie ilości zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia i życia mieszkańców naszego województwa.

Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie, mówi o konsekwencjach finansowych oraz prawnych za palenie odpadkami:

– Jeżeli strażnicy miejscy ujawnią spalanie śmieci w domowym piecu, to sprawcę mogą pouczyć lub ukarać mandatem karnym w wysokości do 500-set złotych. Jeśli sprawca nie przyjmuje mandatu, to funkcjonariusze są zobowiązani skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Klaudia Godlewska, z fundacji Rething wypowiada się o pomyśle kontroli zanieczyszczeń dronami:

– Uważam , że sprawdzanie dronami jakości powietrza i tego, czym ludzie palą w piecach, jest dobre, ponieważ ludzie zdecydowanie palą tym czym nie powinni, przez co jakość powietrza jest zła. My jako fundacja staramy się w ten sposób wpływać na poprawę jakość powietrza w Częstochowie, że sadzimy drzewa, zapraszamy też wszystkich mieszkańców naszego miasta do tego, aby sadzili drzewa razem z nami. Wtedy jest w mieście więcej tlenu i powietrze jest lepiej przefiltrowane. Wielu ludzi pali w piecach czym popadnie, ponieważ po prostu nie stać ich na węgiel, uważam , że jak najbardziej powinno być dofinansowanie dobrych źródeł energii, które tak bardzo nie szkodzą nam wszystkim, bo ludzie, którzy palą plastikiem, nie zdają sobie sprawy, że szkodzą też samym sobie, ponieważ zanieczyszczenie powietrza wpływa na to, że jest większa zachorowalność na nowotwory, astmę oraz inne niebezpieczne choroby, co powinno być uświadamiane społeczeństwu.

Program realizowany będzie do końca 2027 roku.

EG

Fot: Radio Fiat

Skip to content