W czwartek, 27 marca odbyło się spotkanie gdzie podpisano umowy na zaprojektowanie i wybudowanie węzłów przesiadkowych. Inwestycja ta jest częścią szerszych działań na rzecz poprawy mobilności miejskiej oraz zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.
Centra przesiadkowe w zamyśle mają być miejscami, gdzie przyjeżdżający do miasta łatwo i szybko będą mogli przesiąść się z pojazdów prywatnych, czy komunikacji podmiejskiej na komunikację miejską, ograniczając w ten sposób natężenie ruchu w samym mieście. Gdzie mają być zlokalizowane trzy centa przesiadkowe mówi Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy:
– Centra przesiadkowe zlokalizowane są w trzech miejscach. To jest Plac Rady Europy, węzeł przy ulicy Gościnnej, w bezpośredniej im sąsiedztwie autostrady i węzeł łączący Aleje Armii Krajowej z Gombrowicza, czyli Promenada Czesława Niemena. Środki unijne zewnętrzne są pozyskane na ten cel i miasto wykonało niezłą gimnastykę, aby środki zewnętrzne udało się tak pozyskać, żeby jak najbardziej zrewitalizować, odnowić i oddać do lepszego życia części miast, o których mówiłem. Oczywiście w tle wszystkiego są przesiadki, więc przesiadamy się z tramwaju na dworzec, jeśli chodzi o węzeł Gombrowicza, również autobusy. Są wszędzie niewielkie parkingi, są wszędzie stacje do ładowania rowerów, więc to tyle jeśli chodzi o tą funkcję przesiadkowo-pasażerską. Bardzo mocne wzmocnienie w kierunku rowerów, bo przy Promenadzie Czesława Niemena powstaną dwie ścieżki rowerowe, jedna ta w istniejącym śladzie, do którego się wszyscy przyzwyczaili i druga znacznie szybsza wzdłuż ogródków działkowych w pewnym oddaleniu od ciągu pieszego.
Michał Konieczny podkreślił także, że miejsca, w których zostaną wybudowane centra będą zrewitalizowane:
– Przede wszystkim rewitalizacja, bo Plac Rady Europy to jest serce miasta i centrum faktycznie pasażerskiego ruchu przesiadkowego, iż chodzi o środek właśnie miasta. Dostanie nowe życie, będzie kompletnie i całkowicie zrewitalizowany ten plac zwłaszcza w kontekście tego, co dziać się będzie prawdopodobnie z rozbudową dworca. Jeżeli chodzi o promenadę, to ona zmieni swoją nową nawierzchnię, bo ta, która jest, już ma kilkadziesiąt lat i też czyniliśmy różne zabiegi w tym zakresie, żeby ją wymienić, a będzie i wymieniona nawierzchnia i zrobione odwodnienie i nowe oświetlenie i ławki i uzupełnione zieleń, więc myślę, że będzie się podobać.
Bartosz Stąpor dyrektor Oddziału Robót Drogowych w Kłobucku wyjaśnił jak będzie wyglądała budowa oraz rewitalizacja tych miejsc oraz zaznaczył do kiedy wszystkie inwestycje zostaną ukończone:
= Najpierw oczywiście zaczniemy od fazy projektowej, bo tutaj jest formule zaprojektuj wybuduj. Po przedstawieniu koncepcji zamawiającemu i otrzymaniu jej akceptacji wykonamy dokumentację projektową, po czym przystąpimy do realizacji inwestycji. Planowo jest do jesieni 2027 roku, do końca września z tego co pamiętam.
Cały koszt inwestycji to około 38 mln zł. Michał Konieczny przestawił jak dzielą się koszta poszczególnych rewitalizowanych miejsc:
– Zdecydowanie najdroższa, największa to jest właśnie Promenada Czesława Niemena. To jest 22 miliony, więc ponad połowa z całej kwoty tych wszystkich zadań, których wspominałem. Plac Rady Europy to jest 5,7 mln, węzeł przy Gościnnej 3,9 mln i system informacji pasażerskiej 1,6 mln.
Nowe węzły przesiadkowe mają usprawnić przemieszczanie się po mieście i zapewnić wygodne przesiadki pomiędzy różnymi środkami transportu – autobusami, rowerami miejskimi i komunikacją pieszą. Czy sprawdzą się? Przekonamy się za kilka lat.